Institucionet “bredhën” fshehurazi në burg por nuk zbuluan se kush po hapte një tunel arratisjeje

Burgu Idrizovo, Foto: MPB

Prokuroria Themelore Publike dhe policia janë duke hetuar se cilët të burgosur kanë hapur tunelin në burgun “Idrizovë” që u zbulua dje, nëse dikush nga policia e burgut apo nga jashtë i ka ndihmuar në planet e tyre të arratisjes, sa kohë ka zgjatur gërmimi dhe të tjera. detaje që do të çojnë në zbardhjen e rastit dhe përgjigjen e të gjitha pyetjeve që lindin në lidhje me arratisjen e planifikuar spektakolare nga burgu më i madh në Maqedoni. Institucionet nuk po zbardhin asgjë më shumë se sa është bërë e ditur për tunelin e gjetur me arsyetimin se po hetohet, ndërsa detajet do të bëhen publike pas përfundimit të procedurës hetimore.

Prokurori publik kujdestar gjatë ditës së djeshme ka inspektuar vendin në burgun “Idrizovë” dhe Prokuroria Themelore Publike po ndërmerr të gjitha veprimet e nevojshme për gjetjen e autorëve, pas së cilës do të njoftohet opinioni – thanë për “Sloboden Pechat” nga OJO. .

Për të njëjtën gjë sot bëjnë të ditur edhe Administrata për Zbatimin e Sanksioneve dhe Ministria e Punëve të Brendshme. Sipas policisë, gërmimi në burg është i ri, është gërmuar prej disa muajsh dhe dheu i gërmuar është nxjerrë me kova.

- Policia së bashku me Prokurorinë po punojnë për zbulimin e autorëve - thotë zëdhënësi i MPB-së, Toni Angelovski.

Pas zbulimit të tunelit, qeveria shkarkoi drejtorin e burgut Shpend Tahirin, i cili vjen nga radhët e Alternativës, e cila tani është në opozitë, dhe e zëvendësoi me gjeneralmajorin e policisë Zoran Jovanovski.

 

Sipas asaj që deri më tani është paraqitur si pista apo informacion, tuneli është hapur nga një grup të burgosurish, të dënuar me burgim të lartë mbi 10 vjet, deri në burgim të përjetshëm. Ata punonin me turne dhe për mbrojtjen e tyre nga shembja e tunelit, përdornin trarë dhe tulla për të mbështetur anët e tunelit. Tokën e nxirrnin me kova dhe kishin edhe ndriçim elektrik, të nxjerrë me kabllo. Tuneli niste nga një vend që të burgosurit e përdornin për të ecur dhe gërmimi pothuajse arriti deri te muri mbrojtës i burgut. Tuneli është rreth 40 metra i gjatë, rreth 80 centimetra i gjerë.

Është e paqartë sesi një aktivitet kaq i gjerë dhe i organizuar me disa persona të përfshirë ka mbetur pa u vënë re nga policia e burgjeve dhe sesi të burgosurit kanë arritur të largohen nga qelitë dhe të gërmojnë për orë të tëra, pa u vënë re mungesa e tyre nga gardianët.

Akoma më shumë lind pyetja, nëse policia dhe institucionet e tjera të sigurisë për një periudhë të caktuar kanë kryer kontrolle të intensifikuara më parë për pretendimet se po përgatitej një arratisje grupore nga burgu, si atëherë zbuluan vetëm tunelin dhe jo kush. e gërmoi.

Është interesante se ky rast nuk është i pari i këtij lloji në Maqedoni. Ish-oficeri i inteligjencës Aleksandar Dinevski dje në “Facebook” shkroi se një ofertë e ngjashme, por e suksesshme, ka ndodhur para gjysmë shekulli.

– Një grup të burgosurish, të angazhuar vullnetarisht në seksionin e dramës së burgut, hapën një tunel që fillonte poshtë skenës në sallën ku ushtronin dramën dhe dolën nëpër muret e larta të burgut. Të dënuarit e arratisur nuk u gjetën kurrë! ka shkruar Dinev.

Nën postin e tij, ish të burgosurit nga “Idrizova”, nga ana tjetër, ngjallën dyshime se nuk ishte një tunel shpëtimi i hapur, por një gropë nga infrastruktura e shembur, nga një tub i vjetër dhe se ndoshta dikush ka hyrë për të parë se ku vrima shkoi dhe e bëri atë.dramë. Sipas ish të burgosurve, është e pamundur që dikush të gërmojë në vendin e treguar, dhe askush nuk i sheh dhe nuk i raporton fadromat, e veçanërisht është e pamundur që dikush të gërmojë atje për katër ose pesë muaj, siç thonë ata.

Zëdhënësi i MPB-së Toni Angelovski dje informoi se MPB-ja, Byroja për Siguri Publike në koordinim me Agjencinë për Siguri Kombëtare kanë parandaluar një arratisje të organizuar nga “Idrizovë”.

- Ministria e Punëve të Brendshme pas marrjes së informacionit mjeko-ligjor se një grup prej së paku tetë personave të dënuar me burgim në burgun e Idrizovës, të dënuar për krime të rënda me dënime të caktuara nga 10 vjet deri në burgim të përjetshëm, po përgatiten të arratisen nga burgu duke gërmuar. një tunel, ka kryer veprimtari kriminale operacionale në verifikimin e informacionit, pas së cilës është ndarë me Administratën për Ekzekutimin e Sanksioneve. Pas dorëzimit të informacionit në administratë, ata kryen kontrolle në vendin që u tregua si tunel i mundshëm, gjatë të cilit u konstatua ekzistenca e një tuneli të gërmuar me gjatësi rreth 40 metra, që ndodhet pranë një objekti që përdorej. për asgjësimin e qymyrit në drejtim të gardhit mbrojtës pas të cilit ndodhet reparti i grave dhe ngjitur me godinën e repartit të mbyllur të burgut, në thellësi rreth një metër, me diametër rreth 80 centimetra, i siguruar në mënyrë adekuate me trarëve kryq dhe tullave. Në tunel janë gjetur disa shporta plastike me litarë të lidhur, të cilët janë përdorur për nxjerrjen e dheut të gërmuar dhe një kabllo elektrike me një llambë që është përdorur për ndezjen e tunelit - tha policia.

Versioni i Administratës së Ekzekutimit të Sanksioneve është pak më ndryshe dhe sipas deklaratës së tyre, dy muajt e fundit kanë ndjekur nga afër se çfarë po ndodh në burg.

- Administrata, në koordinim me KPD Idrizovë dhe organet e sigurisë, dhe në bazë të informatave të mbledhura për gjendjen e sigurisë në “Idrizovë”, të cilat kanë shfaqur dyshime se personat e dënuar janë duke ndërmarrë veprime të kundërligjshme me qëllim të krijimit të kushteve për arratisje të organizuar, dy muajt e fundit ngritën nivelin e sigurisë për të marrë informacion më të detajuar dhe për të kontrolluar besueshmërinë e tij. Si rezultat i këtyre aktiviteteve, në rrethin e repartit të mbyllur u zbulua një vend potencial nga ku personat e dënuar mund të realizonin plane të tilla dhe aty u forcua më tej siguria. Duke qenë se bëhet fjalë për objekte të vjetra me ndërtim të fortë që janë jashtë përdorimit, pas procedurës së prokurimit publik është përzgjedhur një kompani me aktivitet të duhur për shembjen e objekteve të përmendura. Pas marrëveshjes me Ministrinë e Brendshme për dhënien e ndihmës në zbatim, më datë 21.03.2023 në orën 7 filloi shembja e objekteve të zbuluara. Në të njëjtën kohë, në zonën e repartit janë bërë disa gërmime, gjatë të cilave është gjetur një tunel i papërfunduar nëntokësor gjatë rrugës nga ndërtesat që janë duke u shembur deri në murin e gardhit - njofton ndër të tjera Administrata.

Nga ana tjetër, Partia Alternative u përgjigj sot se drejtori i zëvendësuar Tahiri, i cili është stafi i tyre, ishte ai që zbuloi planin e arratisjes.

“Aksioni i djeshëm në burgun “Idrizovë”, i cili rezultoi me zbulimin e një tuneli që ishte hapur për një kohë të gjatë për arratisjen e të burgosurve, është pikërisht si rezultat i përfshirjes së drejtorit të burgut, i cili është nga Alternativa. Shpend Tahiri. Të thuash që drejtori u hoq si dënim është jo vetëm e pavend, por edhe mosmirënjohje ndaj njeriut që punoi deri në ditën e fundit të punës pa asnjë aferë. Falë drejtimit të ndërgjegjshëm të institucionit të burgut nga Tahiri, u zbuluan, u kapën dhe u sanksionuan tentativa të panumërta për arratisje dhe futjen e lëndëve narkotike në rrethin e burgut – thonë ndër të tjera nga Alternativa, pa përmendur se gjatë drejtimit të drejtorit të tyre në janar u shfaqën spektakolare. Arratisja e Bekim Memetit teksa po transportohej me furgon të burgut, kur plagosi një roje të burgut.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës