Hetuesit kanë hyrë në Spitalin Psikiatrik Bardovci pas videove të publikuara të rrahjes së pacientëve.

Rrahja e pacientit në Spitalin Psikiatrik Bardovci/Foto: Screenshot/Facebook

Pasi në rrjetet sociale u shfaqën video shqetësuese të rrahjes së pacientëve në Spitalin Psikiatrik Bardovci në Shkup nga pacientë të tjerë të shtruar në spital, ka reaguar Inspektorati Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar (DSHSH) duke lëshuar urdhër për inspektim të jashtëzakonshëm në Spitalin Psikiatrik Bardovci. .

Pas kryerjes së mbikëqyrjes, inspektorët nga DZSI do të dalin me deklaratë për kushtet në spital.

Rasti i rrahjes së një pacienti është denoncuar në Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe policia po punon për zbardhjen e tij.

Pas publikimit të videove, drejtori i ISHP Spitalit Psikiatrik “Bardovci”, Muhsin Arifi, ka folur në Facebook dhe ka konfirmuar se përleshja ka ndodhur realisht në repartin e gjykatës së spitalit.

- Si drejtor i sapoemëruar i Spitalit Psikiatrik të Shkupit, ndjej për detyrë t'i referohem opinionit të gjerë për zhvillimet e fundit në lidhje me pacientët agresivë që luftojnë njëri-tjetrin në departamentin e drejtësisë, i cili trajtohet në mënyrë strikte nga gjykata kompetente. Është për personat që kanë kryer krime të rënda si vrasje, tentativë vrasje etj. Edhe pse ka mungesë të stafit në spital, ju njoftoj se pas ngjarjes janë marrë të gjitha masat e nevojshme nga ana ime, janë njoftuar përgjegjësit për mbrojtjen e pacientëve dhe të gjitha institucionet kompetente që aktualisht kujdesen për sigurinë”, ka shkruar Arifi. .

Ai pret një zgjidhje institucionale të rastit sa më shpejt.

– Ndërkohë kam filluar ngritjen e masave dhe mekanizmave për të parandaluar ngjarje të tilla fatkeqe në të ardhmen. Qëllimi përfundimtar është të arrihet një zgjidhje e përhershme për ngritjen dhe ruajtjen e sigurisë së spitalit dhe përmirësimin e kushteve për funksionimin normal të tij”, ka shkruar ai.

Në dy videot e publikuara, shihet një pacient duke filmuar dhe urdhëruar rrahjen e një pacienti tjetër, i cili “duhet” të prezantohet në fillim të videos, ndërsa videografi thotë se ishte shtrirë aty për rrahjen e nënës dhe gruas së tij.

Sipas informacioneve në rrjetet sociale, personi që e regjistron dhe nxit të tjerë që ta rrahin, është shpallur i sëmurë mendor, pasi ka vrarë nënën e tij në Negotinë, e ka therur dhe e ka hedhur në kosh, por ai po vuan dënimin me burg në Spitali psikiatrik Bardovci.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës