Nisma e Gjermanisë për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës ka mbledhur gati një miliard euro

Ministria e Punëve të Jashtme gjermane tha se iniciativa e tyre për mbledhjen e mbështetjes për forcimin e mbrojtjes ajrore të Ukrainës ka arritur të mbledhë mbi një miliard euro, dhe kjo u bë e ditur gjatë vizitës së sotme të shefes së diplomacisë gjermane, Analena Baerbock, në Kiev.

Ministria e Punëve të Jashtme gjermane theksoi se qëllimi i vizitës së ministrit është të sigurojë palën ukrainase se pavarësisht përkeqësimit të situatës në zonën e luftimit, Gjermania dhe Evropa do të vazhdojnë të qëndrojnë fort në krah të Ukrainës dhe nuk do të ndalojnë së mbështeturi atë.

“Në këtë kontekst duhet të merret në konsideratë nisma globale për forcimin e mbrojtjes ajrore, të cilën Ministria e Punëve të Jashtme e ka nisur së fundmi së bashku me ministrin e Mbrojtjes Pistorius”, tha Ministria e Jashtme gjermane.

Sipas raportit, financimi për nismën është siguruar nga Belgjika, Danimarka, Kanadaja, Holanda, Norvegjia dhe Mbretëria e Bashkuar.

Përveç kësaj, Belgjika, Mbretëria e Bashkuar, Spanja, Lituania, Rumania, Shtetet e Bashkuara dhe Franca u zotuan të ndihmojnë me "pajisje dhe raketa".

Nga ana e saj, Letonia shprehu dëshirën për t'iu bashkuar nismës.

Botimi gjerman Bild raportoi më parë se qeveria gjermane po kërkon fonde shtesë për të rritur mbështetjen ushtarake për Ukrainën në vitin 2024.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës