INFOGRAFIK | A mundet Tajvani të mbrohet ushtarakisht nëse Kina sulmon?

Përpunimi i të dhënave: PS. / Ivan Samardzhiev - Paraqitja grafike e ekuilibrit të fuqisë midis Kinës dhe Tajvanit| BURIMI: Globalfirepower

PRC ka nisur së fundi stërvitjen e saj të paralajmëruar ushtarake në ngushticën e Tajvanit dhe afër kufijve të Tajvanit, e cila tani, pas vizitës së shkurtër të kryetares së Kongresit amerikan Nancy Pelosi në Taipei, po merr përmasa kërcënuese të paarsyeshme.

Edhe pse fillimisht manovrat ushtarake ishin planifikuar të zgjasin vetëm katër ditë, ato vazhduan në mënyrë të papritur pas largimit të diplomatit amerikan nga Taipei. Këto ditë tashmë në opinionin ndërkombëtar, analistët po parashikojnë konfliktin eventual mes dy palëve, sa do të zgjaste, cili është raporti ushtarak i dy ushtrive, por edhe nëse Tajvani mund të mbrohej kundër Kinës më të fuqishme në këtë rast. të një përplasjeje.

A do ta mbrojë SHBA-ja Tajvanin nga Kina?

Nuk është ende e qartë se deri në çfarë mase Tajvani mund të mbështetet në mbështetjen amerikane në rast të agresionit kinez. Për dekada, Uashingtoni ka ruajtur "paqartësi strategjike" në lidhje me Tajvanin, i njohur zyrtarisht si Republika e Kinës, duke mbajtur marrëdhënie miqësore me qeverinë pa marrëdhënie zyrtare diplomatike apo edhe njohje si një shtet plotësisht sovran.
Shtëpia e Bardhë i ka shitur Tajvanit pajisje ushtarake mbrojtëse, por nuk është angazhuar zyrtarisht për ndërhyrje ushtarake.

Ndërkohë, Kina e sheh ishullin si territorin e saj dhe po zhvillon plane për ta rikthyer atë, nëse është e nevojshme me forcë. Gjatë dekadave të fundit, Partia Komuniste Kineze ka përgatitur krahun e saj ushtarak, të njohur si Ushtria Çlirimtare Popullore (PLA). PLA është më e fuqishme se forcat e ndonjë prej aleatëve të Tajvanit, si Shtetet e Bashkuara, por kjo nuk do të thotë se Taipei është plotësisht i pambrojtur në rast të një sulmi të PLA. Rreziku i mundshëm i një pushtimi kinez është varur mbi Tajvan për dekada të tëra, aq sa për të zhvilluar një sistem të sofistikuar mbrojtës të përshtatshëm për gjeografinë e tij, shkruan German. Deutsche Welle.

Trafiku ajror Tajvan
Foto: MIA

Sipas mediave gjermane, për të përballuar një fuqi të madhe si Kina, Tajvani ndër vite ka adoptuar metodën e luftës asimetrike, e cila synon ta bëjë pushtimin shumë të vështirë dhe të kushtueshëm për armikun. Për vite me radhë, Tajvani ka grumbulluar stoqe të mëdha armësh dhe municioni kundërajror, antitank dhe antianije. Këto përfshijnë dronët dhe municionet e lira, si raketat e lëvizshme të lundrimit të mbrojtjes bregdetare, të cilat kanë kapacitetin për të shkatërruar anijet dhe pajisjet e shtrenjta detare kineze. Avionët e sulmit të shpejtë vjedhurazi dhe anijet me raketa miniaturë janë pajisje të tjera relativisht të lira, por shumë efektive që Tajvani ka në dispozicion me shumicë.

Mbrojtja detare me shumë shtresa

Për të kapur ishullin, PLA kineze do të duhet të transportojë shumë trupa dhe sasi të mëdha materialesh - automjete të blinduara, armë, municione, ushqime, furnizime mjekësore dhe karburant - përmes ngushticës. Kjo është e mundur vetëm nga deti, pasi transporti ajror dhe flotat e avionëve kanë kapacitet të kufizuar. Territori i Tajvanit përfshin një zinxhir ishujsh, disa prej të cilëve janë afër bregdetit kinez. Pajisjet e vëzhgimit të instaluara në ato ishuj mund të zbulojnë pjesën e parë që largohet nga bregdeti kinez. Kjo mund t'u japë forcave tajvaneze kohë të mjaftueshme për të koordinuar një mbrojtje me shumë shtresa.

FOTO: Marina e Tajvanit | EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Luftë guerile

Tajvani gjithashtu ka përgatitur qytetet e tij për luftë guerile në rast se PLA arrin të arrijë në brigjet e tyre. Sistemet e mbrojtjes ajrore të lëvizshme nga njeriu dhe armët e lëvizshme antitank, të tilla si sistemet me raketa artilerie shumë të lëvizshme (HIMARS), mund të përdoren në luftime urbane ndërsa ndërtesat mund të shndërrohen në kazerma.

Foto e Ushtrisë Tajvaneze EPA / RITCHIE B. TONGO

Sipas një raporti të vitit 2017 të publikuar nga Fondacioni RAND, ka 2,5 milionë njerëz në sistemin rezervë ushtarak plus 1 milion vullnetarë të mbrojtjes civile. Në total, ata përbëjnë 15 për qind të popullsisë së Tajvanit dhe përfshijnë një në katër burra. Minat detare të kombinuara me avionë sulmues të shpejtë dhe anije me raketa, së bashku me municionet me bazë tokësore të vendosura në brigjet dhe ishujt e afërt, do të angazhojnë PLA në gjendjen e saj më të cenueshme përpara se të ketë një shans për t'u ulur dhe për të filluar operacionet.

Megjithatë, ndërsa Uashingtoni mund të mos ndërhyjë nëse lind një konflikt, ai është zotuar të vazhdojë shitjen e sistemeve të mbrojtjes dhe ofrimin e mbështetjes së inteligjencës për Tajvanin. Të gjitha këto masa do të ndihmonin Tajvanin t'i dërgonte një mesazh Kinës se nëse një luftë shpërthen, ajo do të jetë e gjatë, e shtrenjtë dhe e përgjakshme.

Video e ditës