Incidentet dhe orët e natës në baza ditore

Me rastin e shënimit të 150 vjetorit të lindjes së Goce Dellçevit / Foto: MPB

Qytetarët e Maqedonisë bëjnë thirrje për organizimin e rojeve të natës në kishën “Sveti Spas”, ndërsa iniciativa u mbështet nga VMRO-DPMNE dhe Levica. Një radikal bullgar tani bën thirrje për vendosje të qetë dhe paqësore të luleve, pa provokime dhe pa iu përgjigjur provokimeve.

Një javë para ngjarjes së rrezikut të lartë të sigurisë - përkujtimit të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit maqedonas Goce Dellçev - pasionet po nxehen dhe qetësohen njëkohësisht. Pavarësisht thirrjeve për përkujtim paqësor dhe dinjitoz për shkak të pranisë së pritshme të provokatorëve bullgarë, qytetarët maqedonas bënë thirrje që të organizohet roje nate në kishën "Sveti Spas", ku është varri i Dellçevit, në mënyrë që "të mos lejohet askush ta festojë Dellçevin si një bullgar”. Iniciativa mori mbështetje nga anëtarët e VMRO-DPMNE-së dhe Levicës, të cilët paralajmëruan se nga e premtja pasdite do të vijnë në vigjilje te varri i të madhit. Në rrjetet sociale ka thirrje edhe për bllokadë rrugore që të çojnë nga Bullgaria në Shkup.

Nga ana tjetër, nismëtari i përkujtimit bullgar të përvjetorit, Viktor Stojanov nga fondacioni bullgar "Maqedonia", tani bën thirrje për vendosje të qetë dhe paqësore të luleve, "pa provokime dhe pa iu përgjigjur provokimeve" dhe në diskutimet për profilin e tij në Facebook ka udhëzime që të mos bërtet se Maqedonia është bullgare. Plani i tyre është të mblidhen në orën 11.30:4 në parkingun afër Kalesë, në mesditë, për të bërë nderimet në grup dhe menjëherë të kthehen në Sofje dhe për këtë kanë njoftuar policinë maqedonase. Stojanov, së bashku me eurodeputetin dhe radikalin Angel Xhambaski, janë ndër personat për të cilët Këshilli i Sigurimit rekomandoi ndalimin e hyrjes në vend më XNUMX shkurt.

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, apeloi qytetarët që të mos organizojnë roje dhe bllokada, duke siguruar se policia do t'i shfrytëzojë të gjitha fuqitë ligjore për sigurimin e rendit dhe qetësisë publike dhe se kushdo që vjen do të mund t'i bëjë nderimet në mënyrë paqësore dhe dinjitoze. , por edhe se MPB absolutisht nuk do të lejojë poshtërimin e qytetarëve dhe popullit maqedonas, së paku nga dikush nga jashtë.

- Nuk do të lejojmë askënd të vijë e të na poshtërojë. Institucionet po i marrin të gjitha masat që kjo pritje e qytetarëve të realizohet – tha dje Spasovski për “Utrinski Pechat”.

Ministri përsëriti se nuk do të zbulojë se çfarë vendimi do të marrë policia nëse Xhambaski shfaqet në kufi.

MPJ-ja bullgare, nga ana tjetër, do t'i dërgojë një notë Shkupit me kërkesë për të garantuar sigurinë e bullgarëve që do të vijnë në Shkup më 4 shkurt, njoftoi dje shefi i diplomacisë bullgare Nikolai Milkov, sipas të cilit. Gjëja kryesore tani është të sigurohet qetësia për bullgarët atje." Milkov thotë se Sofja dëshiron të arrijë një deeskalim të tensioneve dhe paralajmëroi bisedë telefonike mes dy kryeministrave Dimitar Kovaçevski dhe Galab Donev.

- Biseda do të ketë për qëllim garantimin e sigurisë së bullgarëve atje, si dhe atyre që do të shkojnë për të festuar ditëlindjen e Goce Dellçevit. Në një masë minimale do të jenë të pranishëm edhe përfaqësues të ambasadës bullgare - tha Milkov, duke shtuar se problemi është se bullgarët dhe njerëzit me ndjenjë kombëtare bullgare "nuk u besojnë institucioneve bazë në Maqedoni".

Lidhur me njoftimet për ndalimin e hyrjes së një eurodeputeti dhe disa personave të tjerë nga Bullgaria, Milkov tha se kjo do të ishte një ngjarje e paprecedentë dhe se nuk është në dijeni se deri më tani dy shtete anëtare të BE-së kanë shpallur persona persona non grata. Ai shtoi gjithashtu se ndalimi i hyrjes së eurodeputetëve në një vend që është kandidat për anëtarësim në BE është i palogjikshëm.
Milkov ka përsëritur dje se Bullgaria nuk do të vendosë veto të re në rrugën evropiane të Maqedonisë, sepse, siç tha ai, nuk është e nevojshme sepse vendi as që ka filluar negociatat.

– Ka një kriter të qartë. Kur bullgarët të përfshihen në Kushtetutë, do të fillojnë negociatat. Atëherë mund të mendojmë tashmë se deri në çfarë mase ata i përmbushin kriteret. Për momentin nuk është e nevojshme. Ata kanë një kusht të qartë, është një kusht evropian, i ratifikuar nga parlamenti ynë dhe i pranuar nga parlamenti i tyre. Ndoshta sepse shohin se çfarë del nga ajo gjendje, prandaj po krijohen këto tensione atje - tha Milkov.

Sipas tij, ambasadori Angel Angelov mund të kthehet në Shkup kur të krijohen kushtet e duhura, përkatësisht nëse fillon dialogu i nivelit të lartë. Për të, deklarata e MPJ-së maqedonase se vendimi i Sofjes për të thirrur ambasadorin për konsultime është një veprim i pabazuar, i paargumentuar dhe disproporcional është shenjë se “ndoshta nuk e kuptojnë seriozitetin e situatës atje”. Milkov është kategorik se masa është e koordinuar në nivelin më të lartë dhe se nuk është vendim i rastësishëm në nivel të MPJ-së, por përgjigje kombëtare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës