Mijëra njerëz u mblodhën në Sombor - qyteti serb ku ranë bombat e para të NATO-s, por edhe jeta e parë njerëzore.

Foto: Lajmet

Mijëra njerëz u mblodhën në qytetin serb Sombor në përvjetorin e bombardimit të Serbisë nga aleanca e NATO-s.

Një numër i madh qytetarësh do të marrin pjesë në përkujtimin e Ditës së Përkujtimit në Sombor me fillim nga ora 18:00. Porfiri, presidenti i Republika Srpska Milorad Dodik, njoftuan deputetë në Parlamentin e Serbisë, ministra në Qeverinë e Serbisë dhe Republika Srpska. News.

Sombori ishte qyteti ku ranë bombat e para.

Një nga raketat e para të lundrimit të gjuajtur në RFJ të atëhershme goditi aeroportin ushtarak të Somborit në mbrëmjen e 24 marsit, në orën 19:55, pesë minuta para fillimit të planifikuar zyrtarisht për sulmet e NATO-s në RFJ.

Aeroporti u sulmua edhe një herë atë mbrëmje dhe me atë rast u vra një pjesëtar i ushtrisë së atëhershme jugosllave.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës