Mijëra izraelitë marshuan drejt Jerusalemit, duke kërkuar lirimin e pengjeve nga Gaza

Foto: MPB/EPA

Mijëra izraelitë që marshuan për të kërkuar lirimin e pengjeve nga Gaza mbërritën sot në Jerusalem ndërsa negociatorët përgatiten të rifillojnë bisedimet në Kajro që do të përfshinte një marrëveshje për shkëmbimin e pengjeve dhe të burgosurve me Hamasin.

Një kolonë protestuesish, e udhëhequr nga familjet e pengjeve të rrëmbyera nga militantët gjatë një sulmi vdekjeprurës nga Hamasi në jug të Izraelit më 7 tetor, mbërriti në një autostradë për në Jerusalem.

Duke mbajtur flamuj izraelitë, balona të verdha dhe parulla me fytyrat e pengjeve, ata përfunduan një marshim katër-ditor që filloi në një nga vendet e sulmit të tetorit dhe iu bashkuan protestues të tjerë në një tubim jashtë rezidencës së kryeministrit izraelit. Benjamin Netanyahu.

Ne po marshojmë për të mbështetur familjet e të rrëmbyerve, duke uruar që ata të lirohen sa më shpejt dhe të jenë të sigurt. Ne lutemi për ta në çdo hap që hedhim, tha një nga protestuesit.

Bisedimet e paqes në Gaza do të rifillojnë nesër në Kajro.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës