Mijëra qytetarë po protestojnë në Bruksel kundër rritjes së ekstremit të djathtë në Evropë

foto: NICOLAS MAETERLINCK /AFP

Rreth 4.500 njerëz morën pjesë në Bruksel në një "marshim socialist dhe antifashist" kundër rritjes së së djathtës ekstreme në Evropë.

Pavarësisht shiut, protestuesit marshuan nëpër rrugët e kryeqytetit belg drejt Parlamentit Evropian, me thirrjen e Koordinatës Antifashiste të Belgjikës, një koalicion prej dy duzina organizatash.

Sipas agjencisë Belga, në hyrje të ndërtesës ku ndodhen ambientet e partisë së ekstremit të djathtë, separatiste, flamande Vlaams Belang, u vizatuan tabela anarkiste, u hodhën bomba tymi dhe kontejnerë plehrash në fasadë. "N1".

Zgjedhjet e Parlamentit Evropian të mbajtura nga 6 deri më 9 qershor në të gjithë BE-në u shënuan nga ngritja e partive të ekstremit të djathtë, veçanërisht në Francë dhe Gjermani.

Në Belgjikë, partitë e djathta dhe të qendrës së djathtë fituan shumicën e votave në zgjedhjet parlamentare të mbajtura më 9 qershor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës