Lojërat e Commonwealth: Dhjetë Sri Lankas të humbur pa lënë gjurmë

EPA-EFE / CHAMILA KARUNARATHNE

Atletët nga Sri Lanka kërkojnë shpëtimin në Britani, duke ndjekur punën në vend të rezultateve. As konfiskimi i pasaportave nuk ka ndihmuar

Numri i personave të zhdukur nga delegacioni i Sri Lankës në Lojërat e Commonwealth në Birmingham është rritur në 10. Këta atletë dhe zyrtarë po përpiqen të shmangin kthimin për shkak të krizës ekonomike dhe trazirave politike në vendin e tyre, raporton gazeta "insidegames".

Dy sportistë dhe një trajner fillimisht u raportuan të zhdukur, por ky numër është rritur. Xhudistja Chamila Dilani, menaxherja e ekipit të xhudos Asela da Silva dhe mundësi Shanith Chaturanga ishin të parët që u zhdukën.

Si masë paraprake, zyrtarët e Sri Lankës ua mbajtën pasaportat anëtarëve të ekipit në përpjekje për të parandaluar arratisjen e dikujt tjetër. Autoritetet lokale kanë urdhëruar drejtuesit e ekipeve që t'u kthejnë pasaportat sportistëve, pasi kjo është në kundërshtim me ligjin anglez.

- Dyshojmë se duan të qëndrojnë në Mbretërinë e Bashkuar, ndoshta për të gjetur një punë - tha një zyrtar i paidentifikuar nga ekipi i këtij vendi.

Një ekip prej 110 sportistësh dhe 51 zyrtarësh përfaqësoi Sri Lankën në Birmingham 2022. Sri Lanka fitoi një medalje argjendi dhe tre bronzi.

Në Sri Lanka, protesta masive janë organizuar prej muajsh për shkak të keqmenaxhimit të qeverisë së mëparshme dhe ky presion përfundimisht çoi në dorëheqjen e Presidentit Gotabaya Rajapaksa. Vendi po përballet me mungesë ushqimesh dhe karburantesh dhe qeverisë i ka mbetur pa valutë për të blerë mallra bazë.

Video e ditës