Iga Svyontek mbron titullin e Roland Garros

Në finalen në garën e grave të turneut Grand Slam "Roland Garros" Iga Schwontek me rezultatin 2:1 (6:2, 5:7, 6:4) e mposhti atë në sete Karolina Muhova për dy orë e 49 minuta lojë.

Tenisti polak e nisi bindshëm ndeshjen pasi fitoi setin e parë me 6:2. I furishëm, Šviontek e nisi me 3:0 setin e dytë dhe këtu, pas një ore lojë, sikur u shpall fituesi.

Por më pas në skenë hyri Muhova, i cili tregoi një paraqitje shumë më të mirë, jo vetëm që arriti të rikthehej dhe të barazonte dy herë në 3:3 dhe 4:4, por edhe kaloi në epërsi (5:4).

Pasoi një tjetër barazim 5:5 dhe më pas tenisti çek fitoi dy ndeshjet e radhës për të barazuar ndeshjen në 1:1.

Seria e lojërave të Muhovës vazhdoi dhe në fillim të setit të tretë, kur fitoi epërsi 2:0, u pasuan tre ndeshje të barabarta nga favoritja Shvyontek, por Muhova nuk u dorëzua, i cili u kundërpërgjigj për një rezultat minimal prej 4: 3 pas një pushimi të ri.

Tenistja polake e ktheu break për 4:4, më pas shfrytëzoi shërbimin e saj për 5:4. Fituesi u vendos në ndeshjen 10 kur Schwiontek u thye përsëri për të fituar dhe për të marrë titullin.

Ky është titulli i tretë i Schwiontek në Roland Garros, pasi i ka fituar dy të mëparshmet në 2020 dhe 2022.