E ardhmja e të ushqyerit: Çfarë dhe si do të hamë në 20 vjet?

ushqim
Foto: Unsplash

"Ne duhet të shmangim absurditetin e rritjes së një pule të tërë në mënyrë që të mund të hamë gjoksin ose krahët e saj dhe t'i prodhojmë ato pjesë individualisht," deklaroi Winston Churchill në 1931, duke mos ditur se sa të drejtë do të kishte.

Foto: Unsplash

Në artikullin "Për 50 vjet", botuar qysh në vitin 1931, Churchill paraqiti parashikimet e tij për atë që mban e ardhmja. Ndër temat e tjera futuriste, ai shkroi për mishin që do të rritej në kushte të kontrolluara. Kjo u arrit në vitin 2013 kur u prodhua burgeri i parë në një fabrikë laboratorike.

Ekspertët që merren me të ardhmen e të ushqyerit parashikojnë se si do të ndryshojmë mënyrën e konsumimit të ushqimit dhe cilat janë ushqimet e reja që do të shfaqen në dietën tonë.

Një prej tyre është futurologia Dr. Morgaine Gay, e cila parashikon se planet e dietës do të personalizohen për t'iu përshtatur nevojave tona shëndetësore dhe gjendjes fizike. Falë zhvillimit të teknologjisë dhe mjeteve dixhitale, ne do të kuptojmë më mirë se çfarë hamë dhe si hamë.

Foto: Unsplash

Më poshtë po ju sjellim disa tendenca që do të gjejmë në të ardhmen dhe për çfarë duhet të përgatitemi.

Dietë e personalizuar

Në vend të ofertave moderne të sotme në menutë e restoranteve, e ardhmja përfshin një kuptim më të thellë të të ushqyerit dhe shëndetit. Futurologu Gay thekson se gjithçka është në mikrobiologjinë e zorrëve tona, e cila më pas do të nxisë më shumë interes për ushqimin e personalizuar të konsumatorit. Dr. Gay po punon me shkencëtarët për të zhvilluar një pajisje që do të ruante ADN-në e përdoruesit dhe të dhëna të tjera biometrike. Kur një person thjesht fryn në të, pajisja do të jetë në gjendje të zbulojë mangësitë e vitaminave dhe mineraleve të përdoruesit dhe të skanojë përmbajtjen e ftohësit për të gjetur zgjidhjen e përsosur të ngrënies që i përshtatet nevojave të përdoruesit.

Foto: Unsplash

Dieta moderne reduktohet në disa ushqime bazë, si patatet, gruri, orizi, etj. Kjo është arsyeja pse intoleranca ushqimore është kaq e përhapur sot. Për këtë arsye është e rëndësishme futja e ushqimeve të ndryshme si thjerrëzat, quinoa, elbi, sepse pikërisht ky është mekanizmi i parandalimit të intolerancës ushqimore. Bima e së ardhmes - hikërror - nuk përmban gluten dhe është një alternativë e shkëlqyer për miellin klasik të grurit. Në këtë ritëm të vrullshëm të jetës, është e rëndësishme që të gjitha vaktet të jenë të shëndetshme.

Kështu, Dr.

Foto: Unsplash

Kjo ëmbëlsirë e ftohtë kremoze nuk përmban sheqer, të cilin jemi mësuar ta përdorim dhe hurmat dhe mjalti janë zëvendësues të shkëlqyer për të. Tekstura e theksuar nga Dr. Ju mund të luani me këtë ëmbëlsirë dhe nëse dëshironi të ndiheni edhe më fruta, Dr.Gay rekomandon të shtoni mollë ose kumbulla.

Akullore që nuk shkrihet!

Imagjinoni që akullorja juaj të mos shkrihet në mes të verës! Edhe pse tingëllon si një mision i pamundur, doktor Gay shpjegon se tekstura e ushqimit është një zonë mjaft e paeksploruar. Ne i kushtojmë shumë rëndësi shijes, për shembull kombinimet e ëmbëlsirave dhe të kripura, dhe gjithashtu duhet t'i kushtojmë vëmendje se si struktura ndikon në shijen në gojë.

Foto: Unsplash

Ky futurist kohët e fundit zhvilloi dhe përmirësoi më tej akulloren pa pika, dhe ideja fillimisht erdhi nga japonezët, krejt rastësisht kur shkencëtarët në Qendrën Kërkimore të Zhvillimit të Bioterapisë Kanazawa po kërkonin një zgjidhje për një fermë luleshtrydhe në rast se do të goditeshin nga një natyrë natyrale. fatkeqësi. Sekreti qëndron tek polifenoli, një ekstrakt i luleshtrydhes, për shkak të të cilit akullorja mund ta mbajë formën e saj shumë më gjatë se akullorja e zakonshme, sepse parandalon ndarjen e ujit dhe vajit. Kjo është zgjidhja perfekte për vende si Australia, ku temperaturat arrijnë mbi 40 gradë Celsius dhe është e vështirë të mbash një akullore pa shkrirë në duar.

Insektet si burime të proteinave

A jeni gati të porosisni hamburgerë ose ushqime të bëra nga insektet në restorant? Edhe pse ky trend tashmë është aktual në disa vende, si Tajlanda, Kina, Brazili apo disa vende afrikane, ende nuk ka zënë rrënjë plotësisht në vendet evropiane dhe perëndimore.

Foto: Unsplash

Mbarështimi i insekteve konsiderohet si një mënyrë e qëndrueshme e prodhimit të ushqimit dhe qëllimi është të luftohet kequshqyerja në vendet e pazhvilluara. Qëllimi është të zvogëlohet konsumi dhe prodhimi i mishit "klasik" në dietën ditore për shkak të efekteve të dëmshme në mjedis.

Shtypja e ushqimit - gatim i ri

Printimi 3D është tashmë mjaft i njohur në botë, por askush nuk e ka menduar ndonjëherë se ju do të mund të printoni një sanduiç ose drekë në vend që ta gatuani ose piqni. Printerët 3D të ushqimit janë tashmë të disponueshëm në treg, si për përdorim shtëpiak, ashtu edhe me një çmim të përballueshëm. Për ushqimin e printuar, do të jeni ende në gjendje të përdorni një shumëllojshmëri të gjerë përbërësish dhe të hani një vakt të shëndetshëm. Kjo mënyrë “gatimi” nuk e ka arritur ende potencialin e saj të plotë, por sigurisht që do të ketë një ndikim të madh në industrinë ushqimore.

Foto: Unsplash

Shkencëtarët dhe futurologët insistojnë në ndryshimin e dietës, pranimin e ushqimeve të reja dhe zakoneve të të ngrënit. Për shkak të mbipopullimit në rritje të Tokës dhe burimeve të kufizuara, thjesht nuk ka ushqim të mjaftueshëm për të gjithë njerëzit. Kërkimet në industrinë ushqimore dhe avancimi i shpejtë i teknologjisë ofrojnë perspektiva të reja se çfarë do të jetë në pjatat tona në të ardhmen.

Video e ditës