IDF: Rritje masive e rekruteve femra që nga fillimi i luftës me Hamasin

IDF thotë se ka parë një pjesëmarrje masive të rekruteve femra që trajnohen në njësitë luftarake në mes të luftës në Rripin e Gazës.

Gjatë javës së kaluar, IDF ka rekrutuar gra të reja në njësi të ndryshme luftarake ku aktualisht mund të shërbejnë ushtarët femra.

IDF thotë se ka parë një shkallë përgjigjeje prej mbi 100 për qind dhe se 12 për qind e grave që drejtojnë njësitë luftarake e kërkuan atë gjatë luftës.

Ai tha se njësitë e këmbësorisë së lehtë të Korpusit të Mbrojtjes Kufitare kishin një shkallë reagimi prej 116 përqind dhe njësitë e grumbullimit të inteligjencës luftarake të korpusit 133 përqind.

Trupat e artilerisë regjistroi një përgjigje prej 132 përqind; grupi i Mbrojtjes Ajrore të Forcave Ajrore regjistroi 101 përqind; Njësitë e kërkim-shpëtimit në Frontin e Brendshëm shënuan 122 përqind; dhe Policia Kufitare regjistroi 119 për qind.

IDF thotë se dy rekrutet e para femra përfunduan së fundmi testet e kontrollit për njësinë elitare të kërkimit dhe shpëtimit të helikopterëve 669 të Forcave Ajrore dhe do të dërgohen në njësi më vonë këtë muaj. Më pas ato do t'i nënshtrohen një viti e tetë muaj trajnimi dhe nëse e përfundojnë atë, do të jenë femrat e para ushtarake në Repartin 669.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës