Pija ideale për një dietë me vetëm dy përbërës: Besoni ose jo, ka zero kalori!

Foto: Profimedia

Kombinimi i mollës dhe kanellës rregullon në mënyrë fantastike metabolizmin dhe ul në mënyrë efektive peshën, duke eliminuar mbajtjen e lëngjeve të tepërta në trup.

Antioksidantët e kanellës stabilizojnë nivelet e sheqerit në gjak dhe ulin oreksin dhe dëshirën për karbohidrate, duke mos stimuluar sekretimin e tepërt të insulinës, i cili është një faktor i rëndësishëm nëse dëshironi të humbni peshë.

Ekspertët kanë deklaruar se me përdorimin e kanellës është nën kontroll sekretimi i insulinës, e cila mundëson shkrirjen me sukses të depozitave të yndyrës. Hulumtimet kanë treguar se konsumimi i vetëm gjysmë luge kanelle në ditë mund të zvogëlojë nivelet e kolesterolit të keq.

Kanella gjithashtu ndihmon me problemet e tretjes dhe ul trigliceridet.

Por kombinimi i mollës dhe kanellës, nga ana tjetër, rregullon në mënyrë fantastike metabolizmin dhe ul në mënyrë efektive peshën trupore, duke eliminuar mbajtjen e lëngjeve të tepërta në trup.

Përbërësit e nevojshëm:

- nje molle
- një shkop kanellë ose një lugë pluhur kanelle
- dy litra ujë të zier ose të filtruar

përgatitja:

Prisni mollën në disa copa, shtoni një shkop kanelle (ose një lugë çaji kanellë pluhur) dhe derdhni 1,5 deri në 2 litra ujë të zier, por të ftohur (ose të filtruar).

Lëreni ilaçin për rreth një deri në dy orë. Më pas mund ta pini gjatë ditës, kur të dëshironi.

 

Video e ditës