Edhe pse ka premtuar se do të ndalojë, Acer i Tajvanit furnizon komponentë kompjuterikë në Rusi

Patate të skuqura / Foto gozhdë Fattakhov / TASS / Profimedia

Prodhuesi tajvanez i kompjuterave Acer dërgoi në Rusi komponentë kompjuterikë me vlerë të paktën 70,4 milionë dollarë midis 8 prillit 2022 dhe 31 marsit 2023, pasi tha se do të pezullonte operacionet e tij atje. Megjithëse nuk janë të paligjshme, veprimet e Acer janë në kontrast me ato të rivalëve kryesorë perëndimorë si Dell dhe HP, të cilët pezulluan dërgesat në shkurt dhe prill 2022 pas pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës nga Moska, tregojnë të dhënat doganore.

të dhënat tregojnë se pajisjet e prodhuara nga Acer u dërguan në Rusi si përmes degës së plotë të Acer-it të regjistruar në Zvicër, ashtu edhe përmes shërbimeve të shumta të transportit të porositura nga kjo filial.

Për shkak se dërgesat u dërguan jashtë Tajvanit, ato nuk shkelën sanksionet e vendit kundër Rusisë. Gjithashtu, dërgesat nuk përfshijnë artikuj që në momentin e eksportit ishin të kufizuara nga regjimi zviceran i sanksioneve, i cili pasqyron atë të Bashkimit Evropian. I pyetur në lidhje me eksportet e mëvonshme në Rusi përmes degës zvicerane Acer Sales International SA, Acer i Tajvanit tha se ata i përmbahen rreptësisht rregulloreve ndërkombëtare të zbatueshme dhe ligjeve tregtare në lidhje me eksportet në Rusi.

Ai shtoi se filiali zviceran "nuk ka dërguar asnjë laptop ose kompjuter desktop në Rusi që nga 8 prilli i vitit të kaluar", por se ka dërguar "një numër të kufizuar ekranesh dhe aksesorë në tregun rus për përdorim të përditshëm civil, duke siguruar përputhshmërinë me sanksione ndërkombëtare”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës