Dhe në qendër të Londrës mund të gjeni një apartament për 200 euro!

Foto: EPA-EFE / ANDY RAIN

Sa herë që nëna e Kwema Agakum vjen për ta parë në Londër, ajo i bën të njëjtën pyetje: "A je i sigurt që jeton këtu dhe jo në një hotel luksoz?" Domethënë, ky i ri jeton në një ndërtesë luksoze në hijen e Big Ben dhe Shtëpitë e Parlamentit, në pjesën qendrore të Londrës, dhe të njëjtat apartamente në kuadër të projektit Millibank Apartments po u shiten miliarderëve të huaj për rreth 35 milionë paund.

Dhoma më e lirë me një shtrat, e cila ka pamje nga Parlamenti dhe Thames, shitet për 1,75 milionë funte. Studiot, të cilat janë dukshëm më të vogla se ajo ku jeton Agakum, jepen me qira për më shumë se 3.600 paund në muaj, transmeton Kamatica. Qiraja e Agakum është vetëm 862,42 £ në muaj (200 €).

Veçanërisht, ndërtesa e tij është një nga 13 "shtëpitë e përballueshme" që Këshilli i Qytetit të Westminsterit i ka kërkuar zhvilluesit Berkeley Group t'u sigurojë londinezëve që punojnë sipas nenit 106 të marrëveshjes.

Gjithsej janë rreth 200 banesa në skemë. Agakum, i cili fiton 34.500 £ në vit si oficer i menaxhimit të çështjeve në Dhomën e Komunave, tha se nuk kishte asnjë mënyrë që ai të mund të jetonte në Londrën qendrore pa marrëveshjen. “Qiraja në këtë pjesë të qytetit do të ishte më shumë se e gjithë paga ime mujore”, shtoi ai për The Guardian.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës