Pavarësisht rënies së Mariupolit, Zelenski tha: Ne themë shtyllën kurrizore të ushtrisë ruse

Volodomir Zelenski / Foto Presidenca e Ukrainës / Presi i Ukrainës / Zuma Press / Profimedia

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ushtria e tij kishte shkaktuar dëme të rënda në forcat e armatosura ruse pavarësisht rënies së qytetit port kyç të Mariupolit.

Ukraina "thyen shtyllën kurrizore" të ushtrisë ruse, tha Zelensky në një intervistë televizive.

“Ai nuk do të mund të qëndrojë në këmbët e veta në vitet e ardhshme”, tha ai.

Deklarata e tij erdhi pasi u dorëzuan 2.400 luftëtarët e fundit ukrainas nga Mariupol.

Kyiv do t'i rikthejë të gjitha, tha ai, duke shtuar se Ukraina do të rikthehet në vijën e frontit përpara 24 shkurtit, kur Rusia pushtoi.

- Do të thotë se nuk na pushtuan dhe se ne e mbrojtëm vendin tonë, tha Zelenski, por theksoi se do të jetë shumë e vështirë dhe se diplomacia do të pasojë.

Video e ditës