Vettel gjithashtu gjeti një ekip F1, nënshkroi një kontratë tre-vjeçare

epa08287888 Sebastian Vettel i Ferrari bën gjeste përpara Formula 1 të Çmimit të Madh Australian në 2020 në Albert Park Circuit në Melbourne, Australi, 12 Mars 2020. EPA-EFE / MICHAEL DODGE P USRDORIMI EDITORIAL VETLM AUSTRALI DHE ZIALANDA E RE

Gjermani largohet nga skuadra e Ferrarit në fund të sezonit.

Sebastian Vettel do të largohet nga Ferrari pas përfundimit të sezonit dhe do të drejtojë për ekipin e Aston Martin, shkruan "Gazeta delo Sport".
Sipas gazetës, Vettel nënshkroi një kontratë tre-vjeçare dhe se ai mori kushtet financiare nga ekipi i ri që kërkoi nga Ferrari, por negociatat e tyre dështuan.

Kampioni katër herë në F1 ka një kontratë me Ferrari në fund të sezonit, dhe pasi nuk arriti të gjente një gjuhë të përbashkët me ekipin italian, u spekulua se ai mund të nënshkruante për Mercedes.

Promovimi zyrtar i Vettel në Aston Martin, i cili po luan nën emrin Racing Point këtë sezon, duhej të zhvillohej këtë javë, por u anulua për arsye etike, dmth sepse shoferi që zëvendëson gjermanin është pozitiv për koronavirus.

Video e ditës