Dhe Bob Dylan shiti katalogun e tij muzikor: Sony Music me një marrëveshje 200 milionë dollarë

bob Dylan
Foto: EPA-EFE / JIM LO SCALZO

Bob Dylan ka shitur regjistrimet e plota të të gjithë katalogut të tij muzikor në Sony Music, shitjet më të fundit të industrisë muzikore.

Marrëveshja, e nënshkruar korrikun e kaluar, mbulon gjithçka nga albumet klasike të viteve 1960 si "Blonde On Blonde" deri te publikimi i saj i fundit, "Rough And Rowdy Ways" nga 2020.

Revista Billboard thotë se katalogu vlen rreth 200 milion dollarë (149 16 milion), bazuar në të ardhurat vjetore prej rreth 12 milion dollarë (XNUMX milion).

bob Dylan
Foto: EPA-EFE / ABIR SULTAN

Dylan më parë shiti publikimin e tij në Universal Music për një raport prej 400 milionë dollarësh. Kjo marrëveshje mbulonte të drejtat për tekstet dhe kompozimet e Dylan-it, të cilat Sony i kishte administruar më parë jashtë Shteteve të Bashkuara.

Por labeli u përpoq të ruante të drejtat për regjistrimet e Dylanit, duke përfshirë 39 albume në studio, 16 përmbledhje "bootleg" të publikimeve dhe materiale të pabotuara që mund të përpiloheshin dhe publikoheshin në të ardhmen.

80-vjeçari gjithashtu zgjati kontratën e tij të regjistrimit me Columbia Records të Sony, duke premtuar "më shumë publikime në të ardhmen", tha label në një deklaratë.

bob Dylan
Foto: EPA-EFE / Laurent_Ais

Një nga artistët më me ndikim dhe revolucionar të rrokut, puna e Dylan e bëri atë kompozitorin e parë që u nderua me Çmimin Nobel për Letërsinë në vitin 2016, dhe ai ka shitur më shumë se 125 milionë disqe në mbarë botën.

I lindur si Robert Zimmerman në Minesota, ylli doli nga skena popullore e Greenwich Village në Nju Jork në fillim të viteve 1960, me një përzierje të muzikës popullore, këngëve protestuese dhe poezisë psikodelike që ai e shihte si një ikonë kundërkulturore në mbarë botën.

Albumi i tij debutues u publikua nga Columbia në vitin 1962 dhe puna e tij vazhdoi të ndikojë artistë të mëdhenj, duke përfshirë David Bowie dhe Beatles.

Këngë të tilla si "Mr. "Tambourine Man", "Like A Rolling Stone" dhe "Make You Feel My Love" mbeten shumë të njohura dhe janë ripunuar nga të gjithë, nga Adele dhe "Guns N 'Roses" te Bob Marley dhe Stevie Wonder.

bob Dylan
Foto: EPA-EFE / DOMENECH CASTELLO

Para pandemisë, ai luante rregullisht 80 deri në 100 koncerte çdo vit. Në vitin 2021, ai priti 22 shfaqje dhe ka 27 të tjera në ditar për gjysmën e parë të 2022.

“Columbia Records ka pasur një marrëdhënie të veçantë me Bob Dylan që nga fillimi i karrierës së tij dhe ne jemi jashtëzakonisht krenarë dhe të emocionuar që vazhdojmë të rritemi dhe zhvillojmë partneritetin tonë aktual 60-vjeçar. Bob është një nga ikonat më të mëdha të muzikës dhe një artist me një gjeni të pazëvendësueshëm. "Ne jemi të ngazëllyer që po punojmë me Bob dhe ekipin e tij për të gjetur mënyra të reja për ta bërë muzikën e tij të disponueshme për fansat e tij të shumtë sot dhe për brezat e ardhshëm," tha presidenti i Sony, Rob Stringer, duke njoftuar marrëveshjen e re.

Blerja vjen në një kohë të shpenzimeve rekord në industrinë e rekordeve, me kompanitë diskografike dhe firmat e investimeve që marrin përsipër të drejtat e këngëve dhe regjistrimeve nga David Bowie, Fleetwood Mac, Tina Turner, Blondie, Taylor Swift, David Guetta dhe Shakira.

bob Dylan
Foto: EPA / LEX VAN LIESHOUT

Sony ishte një lojtar veçanërisht i madh në treg, duke shpenzuar 1,4 miliardë dollarë në blerje vetëm në gjashtë muajt e parë të 2021, përpara se të shpenzonte 500 milionë dollarë shtesë nga katalogu i Bruce Springsteen në fund të dhjetorit.

Marrëveshjet ofrojnë siguri të menjëhershme financiare për artistët dhe pronën e tyre, ndërsa mbajtësit e rinj të të drejtave shpresojnë të përfitojnë nga rrymat e këngëve klasike, ndërsa ndërtojnë transmetime të reja përmes licencimit të filmave dhe TV, versioneve të kopertinës dhe honorareve.

Video e ditës