Huthi goditën një cisternë me naftë ruse

Houthis goditën cisternën M/T Wind që transportonte naftë ruse në Detin e Kuq me një raketë kundër anijes.

Këtë e ka bërë të ditur shërbimi për shtyp i Komandës Qendrore të SHBA-së.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 1 të mëngjesit të datës 18 maj.

Houthi-t e mbështetur nga Irani lëshuan një raketë balistike kundër anijes në Detin e Kuq dhe goditën një cisternë nafte me flamur panamez, në pronësi dhe në funksionim grek.

Sulmi i raketave kundër anijeve shkaktoi përmbytje që rezultuan në humbjen e shtytjes dhe drejtimit. Nga incidenti nuk ka pasur viktima.

Firma britanike e sigurisë Ambry tha se sulmi ndodhi rreth 10 milje detare në jugperëndim të qytetit port të Detit të Kuq të Moka në Jemen dhe se raketa shkaktoi një zjarr në dhomën e kontrollit.

Një anije e koalicionit të udhëhequr nga SHBA iu përgjigj menjëherë thirrjes së ankthit të M/T Wind. Ekuipazhi i anijes arriti të rivendoste fuqinë dhe drejtimin, pas së cilës ajo vazhdoi të lundronte.

Sipas Reuters, anija me flamur panamez ishte në Detin e Zi përpara incidentit. Me të mbërritur në Novorossiysk, ajo u ngarkua me naftë ruse në terminalin Sheskharis.

Pas ngarkimit, cisterna u drejtua përtej Detit të Kuq për të dërguar lëndët e para ruse në Kinë, por u zu në pritë nga Houthis.

Sabotimi i Houthi-ve dhe sulmet në rrugët e tranzitit në Detin e Kuq kanë çuar në ndërprerje në transportin global. Kjo ka detyruar kompanitë e transportit të kthehen në rrugë më të gjata dhe më të shtrenjta në të gjithë Afrikën e Jugut.

Komplikimi i logjistikës dhe rritja e kostos së saj padyshim që do të ushtrojë presion mbi çmimet globale të naftës dhe, rrjedhimisht, çmimet e karburantit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës