Huthi nuk e ndryshojnë qëndrimin e tyre: Do të ketë një ndërprerje në sulmet në Detin e Kuq kur Izraeli të ndalojë ofensivën në Gaza

Policia ushtarake Houthi në një demonstratë anti-SHBA në Sana'a - foto EPA, Yahya Akhrab

Zëdhënësi i rebelëve Houthi jemenas, Mohammed Abdulsalam, tha sot se operacionet e grupit kundër anijeve tregtare në Detin e Kuq do të ndalen vetëm kur Izraeli të ndalojë sulmet dhe të heqë rrethimin në Rripin e Gazës.

Abdulsalam u tha mediave britanike se Houthi-t do të rishqyrtojnë sulmet pasi Izraeli të hiqte rrethimin dhe të lejonte ndihmat humanitare të hynin lirisht në Rripin e Gazës.

Houthi-t kanë sulmuar anijet tregtare në Detin e Kuq që nga nëntori në atë që ata thonë se është një shfaqje solidariteti me palestinezët në Rripin e Gazës, duke bërë që BE-ja të dërgojë misionin e saj në zonë.

Është bërë e ditur se misioni do të ketë karakter mbrojtës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës