Reagimi i Lëvizjes “Evropa tani” pas dorëheqjes: “Millatoviq ka kohë që pengon punën e qeverisë dhe partisë”

foto: facebook Pokret Evropa i trishtuar, reagimi i Lëvizjes Evropa Tani pas dorëheqjes së Milatoviqit

Pasi nënkryetari i Lëvizjes “Evropa tani” dhe presidenti aktual i Malit të Zi, Jakov Milatoviq, dha dorëheqje nga të gjitha pozitat partiake, ka reaguar partia mëmë e Milatoviqit. Lëvizja “Evropa Tani” (PES) tha se synimi i Jakov Milatoviqit për të penguar punën e Qeverisë së 44-të të Malit të Zi dhe PES-it ka qenë i dukshëm për një kohë të gjatë, që kulmoi me largimin e sotëm nga partia.

Në njoftim po ashtu theksojnë se “është mirë që Milatoviq e kuptoi se është koha të largohet nga PES, që shoqëria të mos vuajë nga pakënaqësia personale”.

Dhe ish-partiakët i thanë Milatoviqit se “është e rëndësishme që Mali i Zi të mbajë atë që tha në dorëheqje, që më në fund të fillojë të punojë në interes të qytetarëve në vend të promovimit personal”.

PES njoftoi se që nga marrja e pushtetit, kanë kontribuar në uljen e tensioneve në shoqëri dhe zgjidhjen e problemeve përmes dialogut me të gjitha palët e interesuara politike dhe sociale.

“Ky dialog rezultoi me zgjedhjen e pozitave kyçe në gjyqësor, një regjistrim të suksesshëm dhe rritjen e pensioneve minimale në 450 euro, si hap i parë i programit Europe Tani 2”, thuhet në deklaratën e PES.

PES shton se kanë zhbllokuar procesin e integrimit evropian dhe se Mali i Zi është më afër anëtarësimit në BE se kurrë më parë.

“Ne do të vazhdojmë të avokojmë për zgjedhjen e individëve kompetentë në pozitat kyçe, edhe pse kuptojmë se kjo është një risi në skenën politike dhe se janë kundër disa struktura politike, madje edhe individë që kanë qenë në SHPP deri vonë. Ne do të vazhdojmë të luftojmë për një standard më të mirë të qytetarëve me gjithë pengesat, rritjen e të ardhurave të tyre dhe deri në fund zbatimin e programit Europe Tani 2. Në fund shpresojmë që për interesin publik, presidenti aktual do të gjejë forcë të ngrihet mbi padurimin e tij personal dhe se do të udhëhiqet nga interesat e qytetarëve, në ndryshim nga veprimet e mëparshme, dhe se ata nuk do të devijojnë nga kompetencat e tyre kushtetuese”, thuhet në njoftim.

Partia mendon se "është mirë që Milatoviq e kuptoi se është koha të largohet nga PES, në mënyrë që shoqëria të mos vuajë për shkak të pakënaqësisë personale".

“Kjo është një mënyrë për të vendosur marrëdhënie në baza të reja, të cilat shpresojmë se do të jenë më cilësore. Për të mirën e Malit të Zi është e rëndësishme që të mbahet ajo që ka thënë në dorëheqjen e tij në Twitter, e ajo më në fund të fillojë të punojë në interes të qytetarëve në vend të promovimit personal”, përfundon njoftimi.

Presidenti malazez Milatoviq ka dhënë dorëheqjen nga të gjitha postet në partinë në pushtet PES

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës