Pendarovski i “kalon” Kovaçevskit si kandidat presidencial për një mandat të dytë

Kovaçevski/Foto: Qeveria e RSM

LSDM-ja do ta zgjedhë kandidatin e saj presidencial për zgjedhjet e 24 prillit 2024 me procedurë të përcaktuar, më demokratike. Presidenti aktual i shtetit, Stevo Pendarovski, nëse analizojmë punën e tij në pesë vitet e fundit, absolutisht i përshtatet profilit. Ai u mbështet nga një koalicion në të cilin ishin edhe partitë shqiptare, theksoi kryeministri Dimitar Kovaçevski, por nuk zbuloi emra konkretë për kandidatin e LSDM-së për zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

“Një kandidat presidencial që mbron integrimin evropian të vendit, që mbron një politikë të jashtme që është plotësisht në linjë me NATO-n dhe BE-në, që respekton marrëveshjet ndërkombëtare të vendit, që respekton Kornizën negociuese me BE-në, që respekton të gjithë qytetarët pavarësisht nga , mbi të gjitha, përkatësi etnike dhe çdo tjetër dhe një kandidat presidencial që ka vizion për Maqedoninë e Veriut si anëtare e plotë e BE-së - me rritje ekonomike, me sundim suprem të demokracisë dhe ligjit dhe siguri sociale. Ky është kandidati fitues dhe ky është profili i kandidatit për president që do ta ofrojë LSDM-ja dhe që natyrshëm do të duhet të ndajë vlerat e partnerëve tanë të koalicionit”, thotë kryeministri Kovaçevski në një intervistë për “360 gradë”. MRT 1.

Lidhur me pyetjen nëse Pendarovski i plotëson kushtet që i rendit, Kovaçevski thotë se puna e deritanishme e Pendarovskit është vetëm një shembull i tillë.

“Stevo Pendarovski, nëse e analizojmë punën e tij në pesë vitet e fundit, ai absolutisht i përmbush këto vlera dhe për këtë arsye u nominua atëherë. Sepse presidenti Pendarovski u propozua si kandidat konsensual. Të mos harrojmë se ai u mbështet hapur nga një koalicion që përfshinte parti të shqiptarëve - theksoi kryeministri.

Ai shtoi se thirrja e partisë së tij për një president konsensual nuk është vetëm për BDI-në dhe Aleancën për Shqiptarët, por për të gjitha partitë që ndajnë vlerat për të cilat qëndron LSDM dhe tha se do të kandidojë në zgjedhje dhe atë në njësi zgjedhore. një.

Kovaçevski është përgjigjur pozitivisht në pyetjen se a do të pranojë ballafaqim televiziv parazgjedhor me liderin e opozitës VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, dhe ka theksuar se është krejt normale që të ketë përballje parazgjedhore me të.

“Në zgjedhjet presidenciale të 24 prillit, fitues do të jetë kandidati presidencial i propozuar nga LSDM-ja dhe koalicioni që qëndron për integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut. Në zgjedhjet parlamentare të 8 majit, në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, fitues do të jetë presidenti i propozuar nga LSDM-ja dhe koalicioni i udhëhequr nga LSDM-ja dhe unë sërish do të jem mandatar. Dhe ai do të jetë Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Qeveria me të cilën Republika e Maqedonisë së Veriut do të bëhet anëtare e plotë e BE-së”, tha Kovaçevski.

Ai thotë se objekt analize është nëse LSDM-ja në zgjedhjet e ardhshme parlamentare do të shkojë në mënyrë të pavarur me partnerët e saj tradicionalë apo në koalicion me BDI-në dhe Aleancën për Shqiptarët.

Megjithatë, duhen bërë analiza të mira për sa i përket studimeve empirike se çfarë do të thotë kjo. Së dyti, për sa i përket radhitjes së programeve, përafrimit të vlerave dhe së treti, për sa i përket përafrimit të ofertës së personelit që do të shkonte në një situatë të tillë. Pra, në këtë moment është shumë e vështirë të japësh një përgjigje të saktë dhe të saktë se cili opsion do të ishte realist. Megjithatë, unë nuk i refuzoj opsionet, por ato duhet të analizohen”, tha Kovaçevski.

Ai thotë se ende nuk kanë biseduar për kryeministër teknik me BDI-në, por do të respektojnë të gjitha procedurat ligjore.

“Ligji është shumë i qartë, 100 ditë para zgjedhjeve, kryeministri jep dorëheqjen për të zgjedhur një qeveri teknike. Do të respektoj ligjin, e kam bërë të ditur në mbledhjen e kryesisë. Natyrisht që do t'i bëhet kërkesë partisë më të madhe opozitare që t'i përcaktojë pozitat dhe sigurisht LSDM-së për pjesën tjetër të ulëseve në përputhje me ligjin për Qeverinë”, tha Kovaçevski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË