Një rus bllokoi autostradën në Gjermani që të çon në kufirin me Poloninë me një bombë false

Foto: EPA-EFE / MARCIN BIELECKI POLONIA JASHT

Policia gjermane mbylli sot për disa orë autostradën në kufirin me Poloninë për shkak të një rus që mbante një mjet shpërthyes fals, shkruan gazeta gjermane “Bild”.

Një kërcënim i mundshëm për bombë është deklaruar në ish-kalimin kufitar të makinave Ludwigsdorf (afër Görlitz) në Saksoni pasi një mjet i dyshuar shpërthyes u gjet në makinën e një 43-vjeçari rus, raporton gazeta.

Siç raporton “Bild”, policia ka gjetur një objekt në formë fishekzjarre me tela dhe LED dhe në pajisjen është lidhur një bateri.

Rreth mesditës, policia mbylli autostradën në të dy drejtimet dhe thirri një skuadër për bomba, e cila përfundimisht përcaktoi se bomba ishte një mashtrim. Trafiku u rivendos dy orë më vonë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës