Vanya është ende e zhdukur, kamerat po kontrollohen, policia do ta kërkojë gjatë natës

foto: Facebook, është zhdukur katërmbëdhjetë vjeçarja Vanja nga Shkupi

Prej më shumë se katërmbëdhjetë orësh nuk ka asnjë shenjë dhe zë të të riut Vanja, i cili ka kërkuar gjithë ditën policinë, familjen Gjorçevski dhe qytetarët e shqetësuar. Nëna e vajzës njoftoi përmes rrjeteve sociale se Vanya ishte zhdukur dhe kërkoi publikisht ndihmë. Policia po kryen edhe kontrolle, janë hetuar disa persona që kanë pasur kontakte me Vanjën. Ministria e Brendshme bën me dije se sonte po merren masa intensive për gjetjen e vajzës katërmbëdhjetëvjeçare dhe apelon që të mos përhapet dezinformata për rastin.

“Ministria e Punëve të Brendshme njofton opinionin se po ndërmerren masa dhe aktivitete intensive për gjetjen e V.G. (14) pasi sot (27.11.2023) në ora 08.35:14 Z.G. nga Shkupi ka raportuar se dyshon se vajza e saj V.Gj. (XNUMX) mungon. Për zbardhjen e rastit dhe gjetjen e personit menjëherë pas marrjes së kallëzimit, në nivel më të lartë janë përfshirë kapacitetet e plota të SVR Shkup, janë zhvilluar një sërë bisedash me persona të afërt me të miturën, janë kontrolluar kamerat etj. Hetimet vijojnë intensivisht gjatë natës. Apelojmë që të mos përhapet dezinformata dhe MPB do të informojë vazhdimisht opinionin deri në gjetjen e të miturit”, njoftoi sonte MPB.

Një numër i madh qytetarësh në rrjetet sociale ndajnë thirrjen shqetësuese për ndihmë nga nëna e Vanyas. Disa prej tyre kalojnë orë të tëra në kërkim të vajzës nëpër rrugët e Shkupit.

Në mëngjes rrugës për në shkollën “Johan Heinrich Pestalozzi” në Dibër Maalo të Shkupit është zhdukur adoleshentja Vanja Gjorçevska. Nëna e saj e ndau rastin në rrjetet sociale.

“Sot në mëngjes në orën 7.20 vajza ime Vanja Gjorçevska u nis për në shkollë dhe asaj i humbet çdo gjurmë. Ajo ka veshur pantallona të zeza me xhepa anash, një triko blu të hapur, një xhaketë të shkurtër dimërore të zezë dhe atlete të bardha Nike me një shirit kafe në pjesën e poshtme. Ajo është parë për herë të fundit në lagjen Dibër rrugës për në Pestalozzi. Nëse keni ndonjë informatë telefononi në 075 400 816”, ka ndarë nëna Zorica Gjorçevska.

Nga MPB thonë se hetimet vazhdojnë intensivisht edhe gjatë natës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË