Ministria kroate iu përgjigj notës protestuese të Serbisë: Ju shfrytëzoni BE-në dhe refuzoni të dënoni agresionin rus

Arkivi i WC

Pas notës së protestës nga Serbia për Kroacinë për deklaratat e ministrit të Jashtëm kroat, Gordan Grlic Radman u njoftuan edhe nga Ministria. Ata hedhin poshtë akuzat dhe i bëjnë thirrje Serbisë që të harmonizojë politikën e saj me BE-në.

“Ministri Gordan Grliq Radman vuri në dukje faktin e mospërputhjes së Serbisë me politikën e jashtme dhe të sigurisë të Bashkimit Evropian në lidhje me agresionin rus kundër Ukrainës”, thekson ministria kroate.

Në Kroaci po krijohet një atmosferë urrejtjeje ndaj serbëve, thotë Daçiq, i cili njoftoi një notë proteste për fqinjin e tyre.

Ata edhe një herë paralajmëruan Serbinë se po përfiton nga BE-ja, ndërsa në të njëjtën kohë refuzon të dënojë agresionin rus.

“Siç e kemi theksuar tashmë, nuk mund të jetë kandidat për anëtarësim në BE dhe të shfrytëzojë të gjitha përfitimet e kësaj, dhe në mënyrë joparimore dhe të llogaritur të shmangë dënimin e agresionit rus dhe politikës së BE-së në lidhje me të”, thonë ata.

Ministria shton se deklaratat e tilla nga Serbia edhe një herë tregojnë për një mohim të vetëdijshëm dhe sistematik të fakteve për natyrën e ngjarjeve në Ukrainë, përkatësisht për qëndrimin e vërtetë të Serbisë ndaj saj.

“Familja evropiane ka vlerat e veta, të cilat përfshijnë respektimin e rendit ndërkombëtar. Ky rend ndërkombëtar është minuar nga agresioni rus kundër Ukrainës sovrane dhe të pavarur. Kjo është arsyeja pse ne i bëjmë thirrje Serbisë që të harmonizojë politikën e saj me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të BE-së sa më shpejt që të jetë e mundur në lidhje me çështjen e agresionit kundër Ukrainës dhe kështu të vendoset realisht në anën e duhur të historisë”, tha zëdhënësi. kjo ministri, shkruan Dnevnik.hr.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës