Postierët kroatë morën sisteme speciale kundër vjedhjes

Ilustrim postier dhe qen / Foto Imagebroker / Alamy / Alamy / Profimedia

Këto ditë Posta Kroate ka marrë sisteme speciale mbrojtëse që postierët do t'i kenë në çantat e tyre në ditët kur mbajnë shuma të mëdha parash. Bëhet fjalë për pajisje elektrokimike për mbrojtjen e postierëve, të cilat përdoren për të mbrojtur paratë dhe sendet e tjera me vlerë në çantën e postierit gjatë dorëzimit.

Duke aktivizuar pajisjen mbrojtëse elektrokimike të postierit, fisheku i tymit lëshon një bojë që shënjon dhe njollos përgjithmonë kartëmonedhat në çantën e postës dhe i bën ato të papërdorshme, por gjithashtu shënjon sulmuesin e postierit me mikrogrimca. Fisheku i tymit mund të shënojë përgjithmonë dhe kështu të shkatërrojë të gjitha faturat në çantën postare.

Pajisja e pajisjes përfshin një transmetues dhe marrës mikroprocesor inteligjent të integruar me njësinë e tymit. Përveç automatikisht, postieri mund të aktivizojë edhe manualisht pajisjen elektrokimike duke shtypur butonin në transmetues.

Transmetuesi vendoset në krahun e postierit duke përdorur një rrip dhe duket si një orë dore. Marrësi i integruar me njësinë e tymit është në formën e një pakete me kartëmonedha false 50 €, në të cilën është futur bateria, ngarkesa e tymit dhe elektronika. Posta Kroate bleu gjithsej 400 pajisje të tilla për të cilat pagoi rreth 332.000 euro ose 830 euro për pajisje.

Kartëmonedhat false 50 euro janë blerë nga vetë Posta. Pajisjet së shpejti do të gjenden në çantat e postierëve, njoftoi Danica hr.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës