Gazetarët kroatë në një protestë në Zagreb kërkuan dorëheqjen e ministrit të Shëndetësisë Beros për vdekjen e kolegut të tij Matiançiq.

Sot në Zagreb, pikërisht gjashtë muaj pas vdekjes së gazetarit, është mbajtur protesta “Më fal që të shqetësoj, nuk marr dot frymë”. Vladimir Matijaniç, i cili vdiq më 6 gusht të vitit të kaluar, pasi jo vetëm iu mohua ndihma mjekësore për pesë ditë, por as nuk iu nënshtrua kontrolli i duhur mjekësor.

Protesta ishte, siç thanë organizatorët, kundër sistemit që vrau Matijaniçin dhe për të gjitha viktimat e tjera të sistemit shëndetësor që nuk funksiononte fare në Kroaci.

Shoqata Kroate e Gazetarëve (HND) mbron një hetim të pavarur për rrethanat e vdekjes së Vladimir Matijaniç dhe kërkon dorëheqjen e Ministrit të Shëndetësisë Willy Berosh, telefononi Indeksin Hr.

Kryetari i HND-së, Hrvoje Zovko dhe shoqja e jetës së Matijaniçit, Andrea Tema, ia paraqiti qeverisë kroate kërkesat e peticionit të nënshkruar nga gati 5.000 vetë.

Zovko u bëri thirrje pjesëmarrësve të protestës që të përshëndesin me një breshëri bilbilash ministrin Berosh dhe kryeministrin Andrej Plenkoviç.

“Për gjashtë muaj na sigurojnë, na gënjejnë, na manipulojnë se gjithçka është në rregull. “Ky ka vepruar si komision për sanimin e dëmeve”, tha Zovko.

Ai deklaroi se kjo është një protestë për të gjithë ata që kanë përjetuar një tragjedi si ajo e kolegut Vladimir.

Sipas tij, qytetarët mbështesin luftën e shoqatave të shumta shëndetësore që kërkojnë kushte më të mira të punës.

“Po i dërgojmë një mesazh kryeministrit, kjo është një temë që nuk do ta harrojmë kurrë”, theksoi Zovko.

Partneri i jetës së Matijaniçit, Andrea Topic, lexoi disa nga statuset e Vladimirit në Facebook.

“Vlado publikoi pas vdekjes tekstin e tij më të rëndësishëm, këto janë regjistrimet që dëgjuam. Vlado mori doktoraturën pas vdekjes, tha Topiç, duke kujtuar kërkimin e tij mbi doktoraturën e Vice Mihanoviçit nga HDZ.

Ministri Beros paralajmëroi pjesëmarrësit në protestë që të mos e përdorin këtë ngjarje tragjike për qëllime politike.

“Ju mund të kërkoni dorëheqjen time, por si gazetarë mos e përdorni vdekjen e kolegut tuaj për qëllime të tjera politike”, tha Berosh.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës