Postieri kroat pushohet nga puna për mos dorëzimin e 1.000 pakove

China Post/ Foto: Huw Jones / Alamy / Profimedia

Postieri Ante u pushua nga puna për keqpërdorim sepse ai nuk arriti të dorëzonte paketa të shumta në kohë. Me mbështetjen e Unionit të Postave Kroate, ai paditi kompaninë, duke kërkuar që të rikthehej në detyrë. Ai pretendon se nuk ka pasur arsye për shkarkimin. Hrvatska poshta pushoi postierin e saj për dërgesë të përgjithshme në zonën e Zagrebit dhe në qarkun e Zagrebit në nëntor, për shkak të sjelljes së fshehur. Për shembull, gjatë një kontrolli në tavolinën e postierit, u zbuluan rreth 400 pako nga Holdingu i Zagrebit që ai duhej t'i dorëzonte brenda afatit të caktuar. Ai nuk i ka dorëzuar as dërgesat doganore ndërkombëtare brenda afatit të caktuar dhe dërgesat që i ka bartur për dërgesë, afërsisht 400 copë, janë gjetur në motor, raporton Danica hr.

"Pra, postieri e kapërceu afatin e dorëzimit me afërsisht 1.000 copë poste." Në periudhën nga 24 shtatori deri më 4 tetor ka lexuar vetëm katër matës të gazit dhe nga 15 shtatori deri më 8 tetor, nga gjithsej 356 pika matëse, ka lexuar vetëm 30 metra, që është shumë nën mesataren e përcaktuar. tha Post. Për punën e tij janë ankuar edhe përdoruesit, të cilët kanë thënë se dërgesat e tyre janë vonuar dhe se nuk i kanë marrë. Para gjykatës dëshmuan edhe punonjës të tjerë të Postës, të cilët deklaruan se tek ai janë gjetur pako të shumta që nuk ishin dorëzuar.

Kontrollorët e paralajmëruan vazhdimisht për këtë, por pa rezultat. Tek ai janë gjetur edhe kuti të plota me dërgesa ndërkombëtare që duhet të dorëzohen në ditën e marrjes së tyre. Posta Kroate ka kërkuar edhe një deklaratë nga Këshilli i Punëtorëve para shkarkimit, por ata nuk kanë dhënë asnjë koment. Postieri Ante u ankua për probleme shëndetësore dhe mbingarkesë në punë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës