Kroacia aktualisht nuk po mendon për njohjen e Palestinës, thotë Plenkoviç

Andrej Plenkovic / Foto EPA-EFE/Olivier Matthys

Kroacia nuk po shqyrton aktualisht njohjen e Palestinës, tha sot kryeministri kroat Andrej Plenkoviç, pasi Spanja, Irlanda dhe Norvegjia njoftuan se do ta bëjnë këtë. Suedia, Irlanda dhe Norvegjia njoftuan sot se më 28 maj do të njohin shtetin e pavarur palestinez, ndaj të cilit Izraeli reagoi menjëherë duke tërhequr ambasadorët nga ato vende.

Duke vepruar kështu, tre anëtarët e BE-së iu bashkuan Suedisë, e cila në vitin 2014 u bë anëtari i parë i BE-së që e bëri këtë. Republika Çeke, Hungaria, Polonia, Bullgaria dhe Rumania e njohën Palestinën në vitin 1988 si pjesë e bllokut sovjetik dhe në të njëjtin vit, menjëherë pas shpalljes së saj, njohu edhe Qipron.

“Për momentin nuk po mendojmë për këtë”, është përgjigjur sot Plenkoviç i pyetur nëse edhe Kroacia do ta njohë Palestinën. “Qëndrimi ynë i përhershëm bazohet në zgjidhjen me dy shtete, por në një farë mënyre të arrihet një marrëveshje” mes dy palëve, shtoi kryeministri.

Njohja e Palestinës u njoftua nga Malta dhe Sllovenia dhe Australia njoftoi se kjo mundësi ekziston. Palestina aktualisht njihet si shtet nga 143 nga 193 anëtarët e Kombeve të Bashkuara.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës