Kroacia ka vetëm shanse teorike për një “biletë” për në fazën e 16-të në Kampionatin Evropian.

foto: EPA-EFE/FILIP SINGER

Kombëtarja e Kroacisë barazoi me Italinë 1:1 në xhiron e fundit të grupit B të Kampionatit Evropian.

Kështu, me dy pikë të fituara, kroatët përfundojnë në vendin e tretë të grupit dhe vetëm në teori kanë shpresë për një vend në 1/16.

Kroacia priste nga minuta e 55-të me golin e Luka Modric, por në minutën e tetë të pushimeve, pra në sulmin e fundit të ndeshjes, Matija Zakanji tronditi ekipin e Zlatko Dalic dhe shënoi për Italinë për të kaluar në fazën tjetër.

Kroacia mund të kalojë vetëm si një nga katër përzgjedhjet më të mira të vendit të tretë, por për këtë duhet të përputhen disa rezultate nga grupet e tjera.

Të martën, Anglia duhet të mposhtë Slloveninë me të paktën tre gola dhe Danimarka të triumfojë ndaj Serbisë. Më pas, të mërkurën, Turqia duhet të mundë Çekinë dhe Portugalia duhet të mposhtet nga Gjeorgjia.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës