Kroacia kerkon varrmarres, paga mbi 1000 euro kerkohet vetem arsimi baze!

Foto: EPA-EFE / Peter Komka Hungaria

Ndërmarrjet komunale në Kroaci po kërkojnë aktualisht dhjetëra sipërmarrës. “Zagreb Holding” dhe “Komunalac Samobor” janë në kërkim të sipërmarrësve më të shumtë në tenderë: nga gjashtë. Kërkohet vetëm arsimi bazë, përvoja nuk është e rëndësishme.

Filiali “City Cemetery” i ZG Holding ofron një pagë bruto prej 1.127 euro, e cila rritet me 0,5 për qind për çdo vit shërbimi, plus një shtesë mujore neto prej 177 euro. Në total është pak më shumë se 1.000 euro neto në muaj, pa pagesë vjetërsie. “Komunalec Samobor”, nga ana tjetër, ofron minimumi 840 euro bruto ose afërsisht 680 euro neto në muaj.

Në “Sveta Nedelja” po kërkojnë edhe dy sipërmarrës, të cilëve u ofrohet paga 1.210 euro bruto ose afërsisht 900 euro neto. Kjo është 32 për qind më shumë se në Samoborin fqinj. Konkurs për postin e varrmihësit ka shpallur edhe Komunaleci nga Koprivnica. Por ata nuk rendisin pagën që ofrojnë.

Ndryshe, paga mesatare neto në Komunalc këtë vit është më shumë se 1.000 euro.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës