Kroaci: 35 të plagosur dhe të plagosur nga sulmi i tifozëve të policisë

Foto: MIA

Në përleshjen mes policisë kroate dhe tifozëve të klubit të futbollit “Hajduk” nga Spliti, mbrëmë kanë mbetur të plagosur apo lënduar 15 tifozë dhe 20 policë, por askush nuk është në rrezik, njoftoi sot policia e Zagrebit.

Policia sot u tha gazetarëve në Zagreb detajet e incidentit që ndodhi mbrëmë, kur disa qindra tifozë nga kolona tjetër u ndalën papritur në autostradën A1 pranë resortit Desinec midis Zagrebit dhe Karllovacit.

Ata sulmuan 16 policët që ndodheshin aty me shkopinj, shishe, zinxhirë, gurë, fikëse zjarri, karrige dhe hodhën një pishtar të ndezur pranë karburantit.

Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Policisë Damir Bariç tha se nuk kishte indikacione se do të kishte një sulm dhe sugjeroi se mund të kishte pasur një zjarr dhe një shpërthim në një pikë karburanti.

Sulmuesit nuk janë qetësuar me urdhër të policisë, ndaj policët kanë përdorur armë zjarri: dy policë kanë qëlluar në ajër, i treti ka qëlluar tetë të shtëna në ajër dhe më pas 11 në zonën e betonit. Më pas, siç u vlerësua, me gjasë janë plagosur dy sulmues të rinj, jeta e të cilëve nuk është në rrezik.

Në konferencën e sotme për mediat u vu në dukje se punonjësit e policisë kanë përdorur armë zjarri për shkak të rrezikimit të jetës së tyre, por edhe të personave që ndodheshin në pikën e karburantit.

Sipas të dhënave të reja, dy sulmues të tjerë kanë plagë me armë zjarri, të cilët më vonë kanë kërkuar ndihmë në spitalin e Splitit, por plagët nuk janë të rënda.

U arrestuan 43 sulmues, duke përfshirë një të mitur dhe 11 të rinj.

Ngjarja ka ndodhur pas derbit mes klubit të futbollit “Dinamo” nga Zagrebi dhe “Hajduk” nga Spliti.

Burimi: MIA

Video e ditës