Kroacia dërgon 500 mijë euro në Ukrainë

Takimi Plenkovi--Zelenski / Foto EPA-EFE / VALENTYN OGIRENKO / POOL

Kroacia do ta ndihmojë Ukrainën me 500.000 mijë euro përmes Paketës Gjithëpërfshirëse të Ndihmës së NATO-s për Ukrainën, u vendos sot në seancën e qeverisë në Zagreb, transmeton kroatisht.Indeks".

“Pas agresionit rus kundër Ukrainës, paketa gjithëpërfshirëse e ndihmës për Ukrainën u rrit shumë herë. Që nga themelimi i saj, Kroacia nuk ka dhuruar kurrë fonde për atë paketë ndihme. Edhe pse Kroacia tashmë ofron ndihmë të rëndësishme dypalëshe për Ukrainën, një donacion për Paketën Gjithëpërfshirëse të Ndihmës do të forcojë pozicionin e saj dhe do të kontribuojë në dukshmërinë shtesë të Kroacisë në NATO si një anëtare që ofron mbështetje të fortë për Ukrainën përmes platformës së NATO-s”, tha ministri i jashtëm kroat Gordan Grlic. Radman.

Paketa Gjithëpërfshirëse e Ndihmës së NATO-s për Ukrainën është një mekanizëm për ndihmë praktike dhe jovdekjeprurëse për Ukrainën dhe funksionon nëpërmjet donacioneve nga anëtarët e NATO-s dhe vendet partnere.

Kroacia dhe qeveria amerikane janë pajtuar që ta mbështesin Kroacinë përmes një programi për financimin e forcave të armatosura të huaja në vlerë prej 140 milionë dollarësh, tha kryeministri Andrej Plenkoviq në pjesën e hapjes së seancës së qeverisë.

"Ne po vazhdojmë partneritetin tonë me Shtetet e Bashkuara." "Këto fonde do të përdoren për blerjen e armëve të reja në kuadrin e bashkëpunimit ushtarak dhe të mbrojtjes me Shtetet e Bashkuara," tha Plenkoviç. Kroacia ka marrë tashmë 800 milionë dollarë përmes atij programi, shtoi ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës