Kroatët dynden te qetësuesit, farmacistët raportojnë një mungesë

barnat e MPB-së
Barnat/ Foto: MPB

Kompania më e madhe farmaceutike kroate raportoi mungesë të një qetësuesi të mirënjohur për shkak të "rritjes së papritur të konsumit", raportoi Danica.hr.
Sipas “Jadran galenska laboratorija” nga Rijeka, ka mungesë të tabletave temelor prej 2,5 mg të substancës aktive lorazepam. Arsyeja është rritja e papritur e kërkesës. Ilaçi nuk do të jetë në treg deri më 25 mars, sipas JGL.

Lorazepam është një ilaç kundër ankthit që përdoret për lehtësimin afatshkurtër të ankthit që shkakton stres ekstrem dhe për të trajtuar problemet e gjumit të shkaktuara nga ankthi. Më herët, gjigandi farmaceutik Sandoz raportoi gjithashtu një mungesë të tabletave Sanval 10 mg, përbërësi aktiv i të cilave është zolpidem tartrate. Për shkak të problemeve të prodhimit, ato nuk do të jenë të disponueshme deri në fund të prillit.

Kur bëhet fjalë për preparatet psikofarmaceutike, barna që ndikojnë në sistemin nervor, konsumi më i lartë është në qarkun Vukovar-Srem dhe në qarkun Koprivnicë-Krizev. Në krye janë edhe Virovitica dhe Bjelovar. Numri më i vogël i agjentëve nervorë konsumohet në qarqet e Adriatikut, mbi të gjitha në rajonet e Istrias, Splitit dhe Dubrovnikut.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës