Një kthesë e re në Zambia: Kroatët që akuzoheshin për trafikim të fëmijëve u arrestuan në aeroport, më pas u liruan

Foto: Profimedia

Departamenti i Emigracionit i Zambisë ri-arrestoi tetë kroatët, vetëm një ditë pasi u hodhën poshtë akuzat për trafikim njerëzor, njoftuan sot mediat kroate.

Një gjykatë në Ndola, Zambia hodhi poshtë akuzat kundër shtetasve kroatë për trafikim të fëmijëve dhe i urdhëroi ata të largoheshin nga vendi brenda 48 orëve. Por ditën e sotme, pas kontrollit të rregullt në aeroport, dhe pikërisht në dalje të avionit, ata u ndaluan dhe u arrestuan sërish me urdhër të Prokurorisë Kombëtare (NPA).

Zyrtari i Marrëdhënieve me Publikun në Departamentin e Emigracionit Namati Nshinka konfirmoi arrestimin e çiftit kroat. - Mund të konfirmoj se tetë kroatë janë arrestuar sërish. Ne kemi marrë një urdhër nga NPA për një arrestim të ri, tha Nshinka, raporton agjencia Mwebantu përmes një postimi në Twitter.

Për momentin nuk dihet pse janë arrestuar sërish.

Katër çifte nga Kroacia u arrestuan në fillim të dhjetorit në aeroportin e Ndolës, qyteti i tretë më i madh në Zambia, nën dyshimin për trafikim njerëzor, pra për shkak të dyshimit për vlefshmërinë e dokumenteve për birësimin e fëmijëve të mitur nga DR Kongo.

Ata akuzohen për tentativë për trafikim njerëzor dhe falsifikim dokumentesh. Dy javë më parë ata u liruan nga paraburgimi për t'u mbrojtur pasi plotësuan të gjitha kushtet e vendosura nga gjykata. Pasi akuza u hoq dje, ata u urdhëruan të largoheshin nga Zambia brenda 48 orëve.

Nuk dihet ende se çfarë do të ndodhë me fëmijët që kanë adoptuar katër çiftet, të cilët u janë marrë pas ngritjes së aktakuzës.

Tetë kroatë të arrestuar në Afrikë në një skandal që përfshin birësimin e paligjshëm të fëmijëve që merrnin dokumente kroate

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës