Hristijan Pendikov doli nga spitali për mjekim në shtëpi në Bullgari

Milkov dhe Osmani tek Hristijan Pendikov/Foto: Facebook

Hristijan Pendikov sot është liruar nga Akademia Mjekësore Ushtarake në Sofje, njoftuan ata spitali.

Trajtimi i tij do të vazhdojë në shtëpi, shtuan nga atje.

Mediat bullgare nuk raportojnë se ku do të akomodohet Pendikov në Sofje për të vazhduar trajtimin në shtëpi. Ai tashmë e kishte siguruar ushqimin për të Biznesmeni dhe filantropisti bullgar Milen Vrabevski i cili dërgonte pako me thjerrëza, portokall, qumësht, konserva, kafe, vaj ulliri, uthull, lëng, sheqer.

Sekretari i klubit kulturor bullgar nga Ohri “Car Boris Treti” është rrahur më 19 janar të këtij viti dhe të nesërmen është transferuar në MMA në Sofje për operacion me aeroplan qeveritar bullgar. Ai kishte lëndime në kokë, rruaza dhe brinjë, si dhe një nofull të thyer, e cila u operua në Departamentin e Kirurgjisë Orale në VMA në Sofje.

Pas transferimit të tij në Sofje, u zbulua se ai nuk kishte nënshtetësi bullgare, por siç thanë autoritetet bullgare, "vetëdije bullgare".

Pendikov, sipas Ministri bullgar i Brendshëm Ivan Demejiev, do të qëndrojë në Bullgari dhe mund të aplikojë për shtetësi bullgare. Paraprakisht, ambasadori bullgar në Shkup, Angel Angelov, ka njoftuar se Pendikov ka aplikuar për shtetësi bullgare në fund të dhjetorit të vitit të kaluar dhe ka dorëzuar një vërtetim për mungesë precedente penale.

Personi i dyshuar për sulmin e tij ndodhet në paraburgim që prej 23 janarit. Ndaj një 24 vjeçari nga Ohri, Prokuroria Themelore Publike e Ohrit ka marrë Urdhër për zhvillimin e procedurës hetimore për dyshimin e kryerjes së veprës penale - Lëndim i rëndë trupor nga neni 131 paragrafi 3 në lidhje me nenin 22 të Kodit Penal. .

- Më 19 janar, në një kafene në Ohër, i dyshuari i është afruar një tavoline ku ishte ulur një person, e ka goditur në kokë, i është drejtuar me fjalët “nuk të vjen turp të të thonë bullgar” dhe është larguar. Disa orë më vonë, kur i dëmtuari ka dalë nga bar-kafeja dhe ka qenë duke ecur drejt veturës së tij, i dyshuari së bashku me dy persona të tjerë të panjohur e kanë përgjuar dhe e kanë sulmuar duke e goditur në kokë dhe trup dhe duke i shkaktuar rëndë jetën. lëndime, tha në atë kohë Prokuroria.

I dyshuari ka edhe shtetësi bullgare, ndërsa Pendikov u kap me kokainë në Ohër dhjetorin e kaluar dhe ndaj tij ka një kallëzim penal. Me largimin e tij për kurim në Bullgari, ky hetim rrezikohet.

Prokuroria e Qarkut të Sofjes Ai këto ditë ka nisur procedurën para hetimore për kanosje me jetë drejtuar Hristijan Pendikov.

Për shkak të rastit të Pendikovit, tensionet mes Maqedonisë dhe Bullgarisë u përshkallëzuan, të cilat u përshkallëzuan pas shpërthimeve nacionaliste bullgare në përkujtimin e Mara Bunevës në Shkup dhe kulmuan para përkujtimit të 151-vjetorit të ditëlindjes së Goce Dellçevit, i cili kaloi në mënyrë paqësore. masa sigurie dhe me vetëm tre shtetas bullgarë të gjobitur për fyerje drejtuar policisë kufitare maqedonase në Deve Bair. Edhe pse mediat bullgare shkruanin se tre shtetasit bullgar janë rrahur në komisariat, regjistrimet e lirimit të tyre dëshmojnë qartë se ndaj tyre nuk ka pasur asnjë sulm fizik. Në të njëjtën ditë në Blagoevgrad ai u vra me gurë klubi kulturor maqedonas "Nikola Vaptsarov", dhe organizimi i maqedonasve në Bullgari OMO Ilinden – Pirin kërkoi reagim të menjëhershëm nga bullgarët dhe gjetjen e autorëve të këtij akti vandal.

Rangjelovic: Sofia provokoi një krizë artificiale në betejën e saj për Maqedoninë dhe gabon sërish

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës