Tmerr në Meksikë: Gjenden 45 çanta me mbetje njerëzore, të zhdukurit po hetohen

vrasjet në Meksikë EPA-EFE/STR

Mbetjet njerëzore të gjetura në 45 çanta në Meksikën perëndimore duket se përputhen me ato të operatorëve të munguar të qendrave të thirrjeve, thanë prokurorët e shtetit në shtetin meksikan të Jalisco.

Zyra e prokurorit të Jalisco tha se mbetjet po i nënshtroheshin testeve mjeko-ligjore për të identifikuar zyrtarisht trupat, raportoi Reuters.

“Sipas informacioneve paraprake, zbulimet në lagjen Mirador Escondido në Sapopan përputhen me karakteristikat fizike të disa prej të rinjve që janë në kërkim”, thuhet në deklaratë.

Autoritetet gjetën eshtrat në fillim të kësaj jave në një periferi të kryeqytetit të Jalisco, Guadalajara, si pjesë e një kërkimi për shtatë operatorë të qendrave të thirrjeve në të 20-at dhe 30-at e tyre, të cilët u zhdukën.

Një person i tetë, potencialisht i lidhur me grupin, është gjithashtu i zhdukur.

Sipas shifrave të qeverisë, më shumë se 100.000 njerëz janë aktualisht të zhdukur në Meksikë, ku krimi i organizuar ka shkatërruar disa pjesë të vendit.

Jalisco është i njohur për kartelet e drogës, duke përfshirë kartelin Jalisco New Generation dhe rivalët Nueva Plaza.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës