VIDEO | Tmerr në Afganistan: Prindërit shitën veshkat, tani duan fëmijën “Do të pranoj 200 euro”

Një çift i paidentifikuar shiti veshkat për të ushqyer tetë fëmijët e tyre dhe tani po mendojnë të shesin një fëmijë / Foto: YouTube

Familje të tëra në Afganistan po detyrohen të shesin veshkat e tyre për të fituar para nga ushqimi, pasi një krizë në rritje trondit vendin.

Një familje, duke përfshirë tre vëllezër dhe dy motra, vendosën të gjithë për heqjen e veshkave për t'i shitur ato për rreth 1.400 euro për organ dhe për të ushqyer të dashurit e tyre. Ata që tashmë kanë shitur veshkat e tyre, tani po shesin fëmijët e tyre për të mbijetuar, sepse nuk kanë asgjë më për të shitur.

Një çift i paidentifikuar shiti veshkat e tyre për të ushqyer tetë fëmijët e tyre dhe tani po mendojnë të shesin një fëmijë sepse kanë frikë se fëmijët e tjerë do të vdesin nga uria. “Gjashtë muaj më parë, djali im trevjeçar vdiq nga uria. "Unë mund t'i shoh të gjithë duke vdekur kështu… të paktën nëse i shes, dikush do t'i ushqejë," tha nëna 25-vjeçare për Sky News me lot në fytyrë.

Bashkëshorti i saj, i cili ende nuk ka vendosur se cilin nga tetë fëmijët do të shesë, tha se nuk kishin zgjidhje tjetër dhe se situata ishte aq e vështirë sa ai do t'i shiste fëmijët më të vegjël për një çmim më të ulët se ai i veshkës. “Nuk kemi më asgjë për të shitur. Tani duhet të shesim fëmijët tanë dhe jam gati ta bëj për 200 euro. “Nuk mund të shtrihem në shtrat çdo natë dhe t'i dëgjoj duke qarë sepse janë të uritur”, tha ai.

Që kur talebanët morën Afganistanin gushtin e kaluar, ekonomia ka qenë në prag të kolapsit dhe ndihma ndërkombëtare humanitare ka ngecur. Efektet e kësaj ndjehen nga shumë familje që nuk kanë më mundësi të blejnë as gjërat e nevojshme për të mbijetuar.

Në fshatin Herat, në kufirin me Iranin, një duzinë gra "dhuruan" veshkat e tyre për të siguruar ushqim për fëmijët dhe familjet. Fshatarë të tjerë ua shitën veshkat blerësve në Iran për të shlyer borxhet.

“Nuk kemi zgjidhje. "Unë e bëj këtë për të ushqyer fëmijët e mi," tha një nënë, duke treguar një mbresë në stomak, nga e cila i ishte hequr veshka. Plaku i fshatit i lutet familjeve që të mos i shesin fëmijët. “I lutem gjithë botës, ju lutem të mos na lini vetëm. Ndaloni këtë tragjedi ku njerëzit po shesin fëmijët e tyre ose pjesë të trupit të tyre. "Afganistani ka nevojë për ndihmë," tha ai.

Video e ditës