Holanda do të blejë obusi për Ukrainën nga Republika Çeke

Holanda njoftoi një marrëveshje me Republikën Çeke për furnizimin dhe dërgimin e sistemeve të avancuara të artilerisë mobile në Ukrainë.

Ministria holandeze e Mbrojtjes ka porositur së fundmi nëntë obusa me rrota të tipit “DITA”, të cilat do të dërgohen për të përforcuar radhët luftarake të Kievit, shkruan “defense-blog”.

Howitzeri i lëvizshëm "DITA" është një sistem i teknologjisë së fundit të mbështetjes nga zjarri, i aftë për të goditur objektivat në distanca dhjetëra kilometra.

Howitzer përmban një armë L45 155 mm dhe ka një rreze veprimi deri në 39 km duke përdorur municione standarde.

Frëngjia mund të mbajë 40 predha, duke i dhënë asaj një avantazh në qëndrueshmërinë operacionale në fushën e betejës.

Një nga karakteristikat e dukshme të DITA është dizajni i tij modular, i cili lejon instalimin në një shumëllojshmëri shasish me rrota.

Ky fleksibilitet përmirëson përshtatshmërinë ndaj mjediseve të ndryshme operimi.

Sistemi i lëvizshëm i artilerisë krenohet me një sistem për operim të lehtë nga një ekuipazh minimal prej dy personash, shoferi dhe komandanti.

E pajisur me një sistem modern kontrolli siguron vendosje dhe tërheqje të shpejtë nga pozicionet e qitjes, së bashku me saktësi dhe manovrim të lartë në terren.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës