Khodorkovsky i kërkoi Perëndimit të mos e njohë fitoren e Putinit në zgjedhje

foto: Mihail Khodorkovsky

Ish-oligarku në mërgim, kundërshtar i njohur i Kremlinit, Mikhail Khodorkovsky, u bëri thirrje sot qeverive perëndimore që të mos e njohin fitoren e Vladimir Putin në zgjedhje, duke shtuar se opozita është e bashkuar kundër presidentit rus.

“Tani po flasim për deklaratën përfundimtare publike të paligjshmërisë së Putinit. Presim shumë nga shoqëria perëndimore. Ne kërkojmë që ata t'i drejtohen qeverive për t'u kërkuar atyre që të mos njohin legjitimitetin e Putinit", tha Khodorkovsky në Berlin.

Ish-manjati i naftës Mikhail Khodorkovsky kaloi dhjetë vjet në burg pasi sfidoi Putinin në fillim të viteve 2000. Që nga lirimi në vitin 2013, ai është strehuar në Londër, ku financon platforma të ndryshme opozitare.

Të dielën, Khodorkovsky u takua me Julia Navalny, gruan e liderit të opozitës Alexei Navalny, i cili vdiq në një burg rus në shkurt. Ata u takuan para ambasadës ruse në Berlin ku Yulia Navalny votoi në zgjedhjet presidenciale.
Ish-oligarku vlerësoi se rrymat e ndryshme opozitare bien dakord për “çështjet thelbësore”, përkatësisht se “nuk e duan më Putinin në pushtet dhe se duan zgjedhje të ndershme dhe transparente”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës