Hill: Do t'ua lë të tjerëve të përfundojnë pse arrestimet e serbëve pasuan dialogun e dështuar në Bruksel

Christopher Hill / Foto pamje nga Youtube

Ambasadori amerikan në Beograd Christopher Hill deklaroi se Shtetet e Bashkuara nuk dinë shumë detaje për arrestimin e djeshëm të tre serbëve të Kosovës.

“Ata thuhet se janë të lidhura me krime që dyshohet se kanë ndodhur tridhjetë vjet më parë. Do t'ua lë të tjerëve të konkludojnë se pse arrestimet pasuan menjëherë pas raundit të dështuar të dialogut në Bruksel dhe gjatë Sesionit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara”, tha ambasadori amerikan në Beograd.

Hill tha se ai beson se kjo mund të zgjidhet shpejt dhe do të donte të shihte "më shumë biseda për bashkëpunim dhe më pak për arrestime".

Ai po ashtu theksoi se SHBA-të nuk e kuptojnë se si ndalimi i importit të mallrave nga Serbia në Kosovë, i cili u vendos nga autoritetet në Prishtinë, mund të ndihmojë situatën e përgjithshme në marrëdhëniet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës