Një hibrid ujk-qen vrau një foshnjë tre muajshe në Alabama

Hibrid i ujkut dhe qenit / Foto: MARKUS SCHOLZ / AFP / Profimedia

Një hibrid ujk-qen vrau një foshnjë tre muajshe në Chelsea, Alabama, tha policia. Familja e fëmijës fatkeq e ka mbajtur kafshën si kafshë shtëpiake. Një veteriner e eutanizoi kafshën në vendngjarje, konfirmoi Zyra e Sherifit të Qarkut Shelby.

Kryebashkiaku e quajti vdekjen "të pafat dhe tragjike". “Është konfirmuar se një nga fëmijët tanë këtu në Chelsea u vra nga një kafshë shtëpiake ekzotike dhe se fëmija iu nënshtrua plagëve të marra dje pasdite pasi u dërgua në spital”, tha kryebashkiaku Tony Picklesheimer.

Policia tha se ata u thirrën në shtëpinë e fëmijës rreth orës 13:XNUMX me orën lokale të së enjtes, pasi morën një raport për një sulm kafshësh. Fëmija më pas u dërgua në spital, ku u shpall i vdekur nga plagët e marra në sulm, thuhet në të BBC.

Policia e përshkroi kafshën si një "hibrid ujk-qen" që familja e foshnjës e mbante si kafshë shtëpiake. Nga aty shtojnë se vijojnë hetimet për rrethanat që çuan në vdekjen e fëmijës. Kryebashkiaku Picklesheimer i tha CBS se në shtëpi kishte fëmijë të tjerë në kohën e incidentit.

Një incident i ngjashëm ndodhi në vitin 2018, kur një foshnjë tetë ditëshe vdiq pasi u sulmua nga e njëjta kafshë. Ndryshe, sipas Qendrës Ndërkombëtare të Ujkut në Minesota, ky hibrid është pjellë e një qeni shtëpiak dhe një ujku që çiftëzohen. "Këto dy lloje janë ndërpjellore, që do të thotë se mund të ndërthuren dhe të prodhojnë pasardhës të qëndrueshëm," thotë Qendra në faqen e saj të internetit.

Numri i kafshëve të tilla në Shtetet e Bashkuara është i madh, dhe nëse ato bëjnë kafshë shtëpiake të mira apo jo, është një temë e shumë mosmarrëveshjeve. Pak njerëz mbajnë me sukses hibridet si kafshë shtëpiake, sipas Qendrës Ndërkombëtare të Ujkut, dhe sa më e lartë të jetë përqindja e gjeneve të ujkut në një kafshë, aq më pak ka gjasa që ai të mbahet si kafshë shtëpiake.

Mijëra prej tyre braktisen çdo vit në SHBA, sepse njerëzit blejnë një kafshë për të cilën nuk janë të përgatitur të kujdesen. Qendra Ndërkombëtare e Ujkut thotë se zotërimi i një hibridi ujk-qen si kafshë shtëpiake mund të jetë sfiduese për shkak të sjelljes së tyre komplekse dhe të paparashikueshme.

Megjithatë, shumica e shteteve amerikane kanë ligjet e tyre që rregullojnë mbarështimin dhe pronësinë e kafshëve të tilla, të cilat ndonjëherë ndryshojnë sipas qarkut. Disa shtete, si Illinois, Michigan dhe New York, i kanë ndaluar hibridet ujk-qen si kafshë shtëpiake.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës