Akti heroik i një vajze të patrembur nga Rijeka – vrapoi në një banesë të djegur dhe theu një derë për të shpëtuar një fëmijë të vogël

Foto: Nova TV / printscreen

Një dramë e vërtetë ka ndodhur ditën e djeshme në Rijekë – një vajzë 21-vjeçare ka qenë duke kaluar pranë një pallati, kur ka vërejtur se një prej banesave ishte në flakë dhe në të ndodhej një fëmijë katër vjeç. Ai i patrembur Dorothea Orlandini ajo menjëherë ka hyrë me vrap në banesë dhe ka arritur të nxjerrë fëmijën nga tymi i dendur dhe t'i shpëtojë jetën.

Vajza në një paraqitje të ftuar në Nova Tv ka thënë se ende nuk është në dijeni të asaj që ka ndodhur, por se është krenare për veten, transmeton “Indeks".

“Unë jam ende i tronditur, nuk e kam ndjenjën se i kam shpëtuar jetën dikujt. Jam shumë krenare për veten që kam reaguar kështu”, thotë ajo.

Ajo thotë se po kthehej nga puna dhe ka ndodhur që të kalojë pranë vendit.

“U largova nga puna, ishte rreth orës 16:30. Më ndodhi të kaloja dhe dëgjova britma: "Mami, mami!" Mendova se ishin fëmijë që luanin në rrugë. Diçka më thoshte të kthehesha. Ngrita sytë dhe pashë një shtëllungë të madhe tymi që dilte nga dritarja. Unë vrapova në ndërtesë, pavarësisht nga rezultati. Unë theva derën. Faleminderit Zotit, gjithçka shkoi mirë”, tha heroina.

Ajo e ka gjetur djalin në banesë nga tymi, e ka kapur dhe e ka nxjerrë në ajër.

Dorothea thotë se as ajo vetë nuk e di nga e ka pasur kaq forcë për të thyer derën dhe nga lëvizja e saj janë habitur edhe zjarrfikësit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës