Henman: Gjokoviç është më i miri për nga shifra dhe Federer më i preferuari që ka luajtur ndonjëherë tenis

foto: EPA-EFE/NEIL HALL

Ish tenistë Tim Henman, Mats Wilander и Mike Bryan se jo gjithçka është në shifra, se statistikat nuk janë të rëndësishme kur bëhet fjalë se kush është tenisti më i mirë i të gjitha kohërave.

Novak Djokovic aktualisht ka një rekord 24 tituj Grand Slam, dy më shumë se Nadal dhe katër më shumë se Roger Federer, por…

- Gjokoviç është më i miri sipas shifrave. Por nëse flasim për ndikim dhe popullaritet, atëherë gjithçka është e qartë, askush nuk dyshon se Federer është më i pëlqyeri që ka luajtur ndonjëherë në këtë sport. Në përgjithësi, Gjokoviç është statistikisht më i miri, por shumë do të zgjedhin akoma Federerin për shkak të kontributit të tij në lojë në shumë nivele - thotë Henman, dikur i renditur i katërti në botë dhe gjashtë herë gjysmëfinalist i Grand Slam-it.

Mike Bryan, ish-lojtari i dyfishtë numër një, pajtohet se Federer është përpara të gjithëve.

- Për mua, Federer është në krye. Në ato vite kur dominonte, zor se humbi një ndeshje. Dhe mënyra se si ai luajti, një mjeshtër i madh. Ai është më i relaksuari në dhomën e zhveshjes. Përpara finales së Wimbledon, ai është duke buzëqeshur sikur të jetë në park të dielën pasdite. Kur të bashkohen të gjitha, kush e di se kush do t'i mbajë të gjitha rekordet. Ndoshta do të jetë Gjokoviç, por Roger do të ketë gjithmonë një vend të veçantë në zemrën time – tha Brian.

Komentin e tij e bëri edhe Mats Wilander, gjashtë herë kampioni i Grand Slam-it.

- Më i madhi i të gjitha kohërave është një gjë, por më i miri, ai titull tani do t'i jepej Gjokoviçit. Më i madhi i të gjitha kohërave, do t'ia jepja Federerit sepse është ai që solli tenisin në ekranin e të gjithëve. Do të jetë interesante të shihet se çfarë do të bëjë Federer në të ardhmen, nëse ai do të jetë po aq pjesë e tenisit sa ne tani në media. A do të jetë ai në stërvitje? Ai ka një kompani administruese dhe është në biznesin e prodhimit të pajisjeve, por do të doja ta dëgjoja të komentojë, vetëm të dëgjoj se çfarë ka për të thënë, do të ishte mirë. Ishte e trishtueshme kur ai vendosi të tërhiqej, ishte momenti më i trishtuar që kam parë në tenisin profesionist. Ai është një djalë i mrekullueshëm, elegant, është i mirë me të gjithë – tha suedezi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës