Hennessey është vetëm portieri i tretë në histori që merr karton të kuq në Kupën e Botës

Momenti kur Wayne Hennessy (Uells) faulloi Mehdi Taremin (Iran)/Doha, Katar/25 nëntor 2022/Foto: EPA-EFE/Rungroj Yongrit

Wayne Hennessey, portieri i kombëtares së Uellsit mori karton të kuq në ndeshjen e sotme kundër Iran, e kuqja e parë në Kupa e Botës në Katar.

Kjo mbyllje i ndihmoi iranianët të shënojnë dy gola në fund dhe të arrijnë një fitore të rëndësishme që i lë me shpresa se mund të gjenden në një nga dy pozitat e para të grupit që çon në fazën e XNUMX-të.

Për herë të parë në histori, të gjitha ndeshjet e turit të parë u luajtën pa u përjashtuar askush. Hennessy u sigurua që pritja të mos ishte shumë e gjatë.

Meqë ra fjala, sipas “Opta”, Hennessey është vetëm portieri i tretë në histori që merr karton të kuq në Botëror.

Atyre u ka ndodhur më parë Itumeleg Kune të Afrikës së Jugut në ndeshjen kundër Uruguait në vitin 2010 dhe Gianluca Paljuca nga Italia në ndeshjen kundër Norvegjisë në 1994.

Video e ditës