Hassani: BE-ja nuk mund të shmangë më zgjedhje të vështira

Igli Hasani - Ministër i Punëve të Jashtme të Shqipërisë / Foto: "Sloboden Pechat", Dragan Mitreski

Për ministrin shqiptar të Europës dhe Punëve të Jashtme, Igli Hassani, Bashkimi Europian nuk duhet të dështojë në formësimin e tranzicionit, nëse dëshiron të bëhet një aktor që mund të ndikojë realisht në ngjarjet në Lindjen e Mesme apo në Ukrainë apo kudo që të jetë kriza e radhës.

Duke iu drejtuar një prej paneleve në Forumin e Diplomacisë në Antalia, ministri Hassani theksoi përpjekjet e BE-së për t'u bërë një aktor global.

BE-ja ka potencialin të bëhet një aktor i vërtetë global dhe nuk mund të shmangë më zgjedhjet e vështira. Aftësia e Bashkimit për të formësuar tranzicionet fillon në fqinjësinë e tij të afërt dhe zgjerimi është çelësi për arritjen e këtij qëllimi, tha ministri Hassani, njoftoi agjencia Balkan Web.

Sipas kreut të diplomacisë shqiptare, e vetmja përgjigje për krizat aktuale janë përpjekjet e vazhdueshme për forcimin e multilateralizmit.

Multilateralizmi ka vuajtur veçanërisht në dy dekadat e fundit. Kemi disa organizata ndërkombëtare që nuk japin atë që pritet. Ne jemi ende zona gri në barkun e Evropës. Jemi të rrethuar nga një kufi i BE-së, por ende nuk jemi integruar. Ne ende po luftojmë për të zhvilluar tre elementët: demokracinë liberale të bazuar në sundimin e ligjit, ekonominë e tregut të lirë dhe lirinë dhe të drejtat themelore të njeriut, vlerësoi ai.

Në edicionin e tretë, Forumi i Diplomacisë në Antalia, krerë shtetesh dhe qeverish, ministra, diplomatë, drejtues biznesi, akademikë, ekspertë dhe përfaqësues të të rinjve dhe mediave marrin pjesë në një debat gjithëpërfshirës. Tema kryesore e këtij forumi ishte "Përparimi i diplomacisë në kohë trazirash"

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës