Haradinaj Kurtit: Iu dorëzuat regjimit serb, por forcat speciale nuk u dorëzuan më 24 shtator

Ramush Haradinaj / Foto: EPA-EFE / MALTON DIBRA

Kreu i opozitës Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, se, ndryshe nga ai, i cili në luftën e vitit 1999 iu dorëzua regjimit serb, pjesëtarët e Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës, të cilët tani i shan, “nuk u dorëzuan më 24 shtator, por luftuan dhe mposhtën terroristët e sponsorizuar nga Serbia. ".

Reagimi i Haradinajt erdhi pasi portali “Posta Shqiptare” publikoi një artikull në të cilin pretendonte se kishte njohuri ekskluzive për atë që ishte diskutuar në takimin e pjesëtarëve të Njësisë Speciale të Ndërhyrjes me kryeministrin Kurti më 15 nëntor.

Është një takim që u zhvillua pas protestës masive të kësaj njësie të Policisë së Kosovës në fillim të muajit nëntor, për shkak të pakënaqësisë me pagat dhe vendimit të ri për shtesa në paga për njësitet e tyre.

“Për dallim nga ju kryeministër që në luftë iu dorëzuat regjimit serb, pa rezistencë, pjesëtarët e Njësisë Speciale, të cilët i shani sot, nuk u dorëzuan më 24 shtator, por luftuan dhe mposhtën dhe poshtëruan terroristët e sponsorizuar nga Serbia. ”, ka thënë Haradinaj për Kurtin përmes faqes së tij në Facebook.

Në takim, sipas informacioneve të mëparshme, specialistët i kanë paraqitur kërkesat e tyre kryeministrit të Kosovës, ndërsa “Posta Shqiptare” për herë të parë prezanton detaje të supozuara nga rrjedha e negociatave.

Portali pretendon se agjentët specialë janë “befasuar” nga deklaratat e Kurtit dhe përgjigjet për kërkesat e tyre. Ai dyshohet se nuk ka dashur as t'i dëgjojë kërkesat e tyre dhe u ka thënë drejtpërdrejt se nuk do t'i plotësojë kërkesat e tyre, sepse "nuk mund t'u dorëzohet atyre" dhe se nuk ishte prioriteti i tij. Ai, pohon portali, i ka kritikuar për mënyrën se si kanë protestuar para qeverisë së Kosovës.

E njëjta media pohon gjithashtu se për aksionin e tyre më 24 shtator në fshatin Banjskë, të cilin më parë e ka vlerësuar, Kurti tani u ka thënë personalisht se “ajo që kanë bërë në Banjskë nuk paraqet asnjë sukses nga ana e tyre, sepse kanë vrarë tre persona nga një distancë me snajper”.

“Policia e Kosovës është një nga sukseset më të mëdha të vendit tonë. Mos e shani policinë se ne e dimë kush jeni. Plotësoni kërkesat e tyre”, ka shkruar lideri i opozitës dhe ish-kryeministri i Kosovës”, ka shkruar Haradinaj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës