Haradinaj kërkon shkarkimin e Kurtit për “mosbesnikëri ndaj aleatëve” dhe tradhti

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kërkuar nga deputetët në Kuvendin e Kosovës që të mbështesin kërkesën e tij për mosbesimin e kryeministrit Albin Kurti.

Në seancën e sotme parlamentare, ku po diskutohet për situatën në veri të Kosovës, Haradinaj akuzoi Kurtin për shkaktim të destabilitetit në atë pjesë të vendit, të banuar me shumicë serbe, si dhe për përkeqësim të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

- Detyra jonë, ndaj popullit të Kosovës, është të reflektojmë për atë që po ndodh me ne, nëse duhet të lejojmë që mosbesimi të vazhdojë (që çon në mosbesnikërinë ndaj aleatëve, përfshirë Shtetet e Bashkuara). Kush përfiton nga kjo veç (Vladimir) Putin, armiqtë tanë, Serbia. Prandaj propozoj të nderuar deputetë që të shkojmë me mosbesim dhe ta shkarkojmë Qeverinë e Kurtit, të ndalojmë mosbesimin në pabesi dhe mashtrimin në tradhti”, tha Haradinaj.

Sipas kreut të AAK-së dhe ish-kryeministrit, mënyra se si Kurti mban fjalimet dhe fjalimet i ngjan ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov “dhe kolegëve të tij”.

Haradinaj ka akuzuar Kurtin se ka shkaktuar mosbesim dhe përçarje në shoqërinë kosovare, përveç aleatëve, në radhë të parë në frontin e sigurisë.

“Ne gjithmonë jemi përballur me Serbinë dhe kjo nuk është asgjë e re. Ajo që nuk po flasim është se ku po shkon Kosova nën udhëheqjen e kryeministrit Kurti... Si pasojë e mosbesimit, pra të kësaj pabesie të Kurtit, pasojnë sanksionet nga SHBA-ja. Kemi edhe një element: mashtrimi deri në tradhti. Mashtrimi i tij ka elemente të tradhtisë, prandaj ai duhet të shkarkohet, tha Haradinaj.

Sot është dita e gjashtë e protestave të serbëve të Kosovës para objekteve komunale në Zveçanë, Leposaviq dhe Zubin Potok. Ata sfidojnë legjitimitetin e kryetarëve të sapozgjedhur shqiptarë në komunën e përmendur dhe atë të Severna Mitrovicës, të cilët janë zgjedhur me një përqindje jashtëzakonisht të vogël (dy deri në tre përqind) të votave nga qytetarët me të drejtë vote në atë pjesë të vendit. .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës