Hunter Biden po kërkon një shtyrje në gjyqin, i cili do të fillojë në qershor

Avokatët e Hunter Biden, djalit të presidentit të SHBA-së, Joseph Biden, do t'i kërkojnë sot një gjyqtari që të shtyjë fillimin e shtatorit të gjyqit të tij, i cili është planifikuar të fillojë më 20 qershor, me akuzën e shmangies së taksave prej më shumë se 1,4 milionë dollarësh.

Biden Jr. është planifikuar të dalë në gjyq në Delaware më 3 qershor me akuzat se ai gënjeu në një kërkesë për blerjen e një arme zjarri në 2018.

Avokatët e Hunter Biden thonë se nuk mund të përgatiten në mënyrë adekuate për të dy gjyqet në të njëjtën kohë dhe kanë kërkuar një shtyrje, por edhe që akuzat të shkarkohen. Një panel prej tre gjyqtarësh i Gjykatës së Nëntë të Apelit të Rrethit të SHBA hodhi poshtë mocionin e mbrojtjes javën e kaluar.

Aktakuza pretendon se Hunter Biden dështoi të paguante më shumë se 1,4 milionë dollarë taksa gjatë katër viteve, ndërsa jetonte një "mënyrë jetese ekstravagante" dhe dyshohet se po luftonte me varësinë nga droga.

Në çështjen Delaware, prokurorët pretendojnë se Biden gënjeu për përdorimin e tij të drogës në tetor 2018 në një formular për blerjen e armëve të zjarrit. Ai pranoi se ishte i varur nga krak dhe kokaina gjatë asaj kohe, por avokatët e tij thanë se ai nuk kishte shkelur ligjin.

Një hetim i gjatë federal për djalin e presidentit dukej se do të përfundonte me një marrëveshje për pranimin e fajësisë vitin e kaluar, por kjo nuk ndodhi. Sipas marrëveshjes, ai do të marrë dy vjet burg, të pezulluar nëse pranon fajësinë për akuzat për evazion fiskal. Ai gjithashtu do të shmangë ndjekjen penale për akuzën e armëve në atë rast.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës