Khamenei thotë se Irani nuk është i zemëruar me evropianët: Me vendet që nuk ndjekin verbërisht Amerikën, ne mund të bashkëpunojmë

Foto: EPA

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, tha se Irani nuk është i zemëruar me evropianët dhe se është i gatshëm të bashkëpunojë me "vendet që nuk ndjekin verbërisht Shtetet e Bashkuara".

Në një fjalim në qytetin e shenjtë të Mashhadit në ditën e parë të vitit të ri sipas kalendarit iranian, Khamenei kritikoi Amerikën, duke e akuzuar atë për nxitjen e lëvizjes protestuese që ka tronditur Iranin pas vdekjes së të rinjve. Mahsa Amini në paraburgim policor shtatorin e kaluar.

“Perëndimi i bëri presion Iranit që të izolohej, por ndodhi e kundërta. Marrëdhëniet tona me Perëndimin janë dobësuar, por lidhjet tona me Azinë janë forcuar 100 për qind dhe vendosja e marrëdhënieve të forta me Amerikën Latine dhe Afrikën është gjithashtu në axhendë”, u tha ai disa mijëra njerëzve në faltoren e Imam Rizait.

“Megjithatë, ne nuk jemi të zemëruar me evropianët dhe jemi të gatshëm të bashkëpunojmë me të gjitha vendet evropiane që nuk ndjekin verbërisht politikën amerikane”, shtoi ai.

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar kanë kritikuar në muajt e fundit shtypjen e protestave në Iran që filluan pas vdekjes së Mahsa Amini, 22 vjeç, më 16 shtator. Një grua iraniane me origjinë kurde ka vdekur pasi u arrestua nga policia morale në Teheran për shkelje të kodeve strikte të veshjes.

Sipas autoriteteve, qindra njerëz, duke përfshirë anëtarë të forcave të sigurisë, kanë vdekur në ato protesta, të cilat janë ulur javët e fundit. Ashtu si në janar, Khamenei theksoi se autoritetet kishin arritur të mposhtin një komplot që shkaktoi trazirat që përfshinin "një numër të vogël iranianësh".

"Armiqtë e Iranit duan ndryshimin e regjimit dhe futjen e një demokracie të rreme të stilit perëndimor për të kontrolluar vendin dhe për t'i grabitur burimet e tij," tha ai.

Khamenei theksoi gjithashtu se Irani nuk ndërhyn në konfliktin në Ukrainë. Disa vende e akuzojnë Teheranin për mbështetjen e Rusisë, kryesisht duke e furnizuar atë me dronë.

"Ne në asnjë mënyrë nuk po marrim pjesë në atë luftë të nisur nga Shtetet e Bashkuara, fabrikat e armëve të të cilave përfitojnë më shumë," tha ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës